Kako izbjeći pet najčešćih povreda u teretani

Zlatni savjeti

Povrede su dio sportskih aktivnosti i mogu se dogoditi bilo kome. Neke od njih mogu samo na kraće vrijeme usporiti napredak, dok neke mogu rezultirati dugotrajnom nemogućnošću izvođenja određenih pokreta, pa čak i izazivanjem mnogo ozbiljnijih problema. Kako je uvijek pametnije djelovati preventivno, tako vam i mi donosimo savjete za izbjegavanje pet najčešćih povreda nastalih u teretani.

Kako izbjeći pet najčešćih povreda u teretani
Foto: Unsplash

Prije nego što se osvrnemo na svaku od njih pojedinačno, važno je da napomenemo da zagrijavanje igra jako značajnu ulogu u preventivi sportskih povreda, i to bez obzira na vrstu vježbe i same mišićne grupe na koju se želimo bazirati. Osim toga, pretreniranost također nosi sa sobom ogroman rizik od povreda, a nepravilno izvođenje vježbi je daleko najveći problem s kojim se susreću vježbači u teretani.

1. Stopalo i članak

Većina ljudi dane provode pred kompjuterskim ekranom ili im je jednostavno posao takav da iziskuje dugotrajno sjedenje, a predvečer oblače tene za trčanje i svoja stopala izlažu opterećenjima s kojima se ne mogu nositi. Ovdje ključ problema leži u tome što pete ostaju na višem nivou u odnosu na prste, a to direktno rezultira velikim pritiskom na same prste i prednji dio stopala. Svaka veća sila kasnije vodi do povrede samog stopala ili članka.

Preporuka: Da bi se smanjila mogućnost dobijanja povreda treba nositi cipele sa ravnijim petama, te pokušati održavati prste i članke na istom nivou. Opredijeliti se za patike predviđene za tenis ili za hodanje.

2. Koljena

Povreda koja u teretani najčešće biva izazvana izvođenjem čučnjeva nakon kardio treninga. Postoji nekoliko stvari koje treba imati na umu prije početka izvođenja čučnjeva ili vježbanja na presi. Prije svega, kada se vježbaju noge, treba ostaviti ego iza vrata i ne opterećavati se težinama s kojim je nemoguće vladati. Nikada ne treba trenirati mišiće nogu bez prethodnog zagrijavanje i posljednje, ali ništa manje važno, nikada, ali nikada ne treba držati ukočena koljena prilikom izvođenja vježbi.

3. Donja leđa

Ovo se dešava kada vježbač pristupi izvođenju čučnjeva ili mrtvog dizanja u pogrešnoj formi. Da bi prevenirali povredu ovog nezgodnog i povredama podložnog dijela tijela, obavezno treba raditi na osnaženju svih mišića jezgre koji sudjeluju u preuzimanju opterećenja. Na vježbe snage jezgre trebalo bi se bazirati najmanje 3 puta sedmično ako se već žele izvoditi žestoke serije čučnjeva i mrtvog dizanja, s tim da nikada ne treba raditi stomak pred izvođenje ove dvije vježbe jer su leđa uz umorne mišiće jezgre mnogo sklonija povredama. Kičma u svakom trenutku mora biti prava, i još jednom, ne dizati težine veće od onih s kojim je moguće vladati!

4. Ramena

Budući da se radi o najpokretljivijim zglobovima u cijelom ljudskom tijelu, jasno je da su ramena jako podložna povredama, i to povredama koje se jako sporo saniraju. Prilikom izvođenja vježbi, potrebno je izvana rotirati ruke kako bi se ramena uravnotežila. Prilikom vježbanja svih glava ramena važno je slušati tijelo i stati ukoliko se osjeti i manji znak zatezanja kao nagovještaja povrede. Također, nema potrebe pretjerivati sa kilažama jer je za ramena važnije izvođenje više kompleksnijih ponavljanja, te sa nizom različitih vježbi pogoditi i prednju i bočnu i zadnju glavu ramena.

5. Vrat

Još jedna od povreda koje najčešće nastaju zbog lošeg načina izvođenja neke od vježbi. Da bi se izbjegli problemi, neophodno je konstantno održavati ispravnu pozu kičme i samog vrata kao njenog gornjeg dijela. Prilikom izvođenja određenih vježbi poput trbušnjaka, slobodno podržite vrat rukama, te na kraju obratite pažnju i na ojačavanje samih mišića vrata čestim izvođenjem slijeganja ramena unazad.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak