Različiti tipovi šipki i njihova namjena

Olimpijska, standardna...

Sigurno ste primjetili da postoje različiti tipovi šipki koje se koriste tokom vježbi sa tegovima. Čuli ste ili imali priliku vidjeti olimpijsku, stadnradnu, EZ šipku... Međutim, mnogi početnici ne znaju razlike u primjeni između pomenutih šipki. U tekstu vam donosimo kratka objašnjenja i korisne činjenice o šipkama koje koristite tokom vježbi sa tegovima.

Različiti tipovi šipki i njihova namjena

Olimpijska šipka

Olimpijske šipke  su zlatni standard. Obično, olimpijska šipka je duga oko 2 metra, a teška 20 kg. Postoji veliki broj stilova, a cijena ovisi od garancije prozivođača i kvalitete izrade. Olimpijske šipke koja se koristi u tradicionalnim takmičenjima dizanja tegova su nešto elastičnije od onih koji se koriste u powerlifting-u. Na kraju šipke se nalazi valjkasti ležajevi čiji je promjer 51 mm, s toga ne pokušavajte da stavite ploče čiji je otvor manji od pomenutog promjera

Olimpijska šipka

Ovu vrstu šipke korsitite:

- Ako dižete jako velike težine
- Imate dovoljno prostora u prostoriji u kojoj vježbate
- Planirate se baviti powerliftingom

Standardna šipka

Standardna šipka

Obično izbor vježbača koji vježbaju kod kuće. Promjer šipke je 25,4 mm, a sa obzirom da nema valjkastih ležaja na svojim krajevima, ona prihvata ploče pomenutog i većeg promjera. Obićno je kraća od olimpijske šipke, ali i lakša. Standradne šipke su obično teške 10 kg, i veoma je teško pronaći standradne šipke koje mogu podnijeti težinu olimpijskih.

EZ šipka

EZ šipka

EZ šipka ili kriva šipka je savijena sa ciljem da smanji pritisak na ručnim zglobovima tokom pregiba i ostalih vježbi. Obično je koriste bodybuilderi kako bi uspijeli podići veću težinu nego sa standardnom šipkom i sa manjim opterećenjem za ručne zglobove.

Iako je ova šipka prvobitno dizajnirana za pregibe, možete je koristiti i tokom nekih vježbi za triceps, poput ležeća triceps ekstenzija, bench potisak sa uskim hvatom i slično. Možete je pronaći u standardnoj i olimpijskoj varijanti.

Pored ti spomenute šipke postoje i još neki dodaci sa kojima se možete susresti, a radi se npr. o tricpes baru koji dopušta paralelni hvat što je korisno tokom vježbi za vaš triceps.

Trap bar će te vjerovatno jako rijetko sresti i obično je koriste osobe koje zbog bolova u donjem dijelu leđa nisu u mogućnosti da koriste standardnu ili olimpijsku šipku tokom vježbe mrtvo dizanje.

Komentari (1)

Nije lose.. Al'mogao si ovdje jos dosta toga da napises..

Jasa
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak