Razlozi zbog kojih je vaš trening na benchu loš

Filozofija bencha

Bench potisak je htjeli to priznati ili ne najatraktivnija vježba koja služi kako za razvoj mišića prsa, ali i drugih mišićnih grupa jer se radi o složenoj vježbi, tako i načinu odmjeravanja snage među momcima.

Razlozi zbog kojih je vaš trening na benchu loš
Foto: Unsplash

Bench je odličan način i za razvijanje snage i izdržljivosti, a jedino što pravi razliku u odnosu na ciljeve su veličine opterećenja i dužine serija u izvođenju vježbe.

Ipak, i pored silne atraktivnosti izvođenja ove vježbe, treninzi prsa koji se izvode bilo na ravnoj, kosoj ili kontra-kosoj klupi, često mogu završiti, a da na kraju zaključak bude da je trening bio bezveze. Ovo su najčešći "krivci" za to:

1. Odsustvo glavnih elemenata prilikom dizanja

"Ukopavanje" stopala u tlo, životinjski stisak šipke, iskrivljen položaj ramena i latova... sve su to potpuno pogrešne stvari koje treba izbaciti iz glave. Održati luk, trapezima se čvrsto osloniti i kukovima balansirati, stati čvrsto prije svega petama na tlo i uhvatiti šipku tako da zglob ne trpi zbog neprirodnog položaja.

2. Cipele

Loš izbor obuće ima značajan uticaj na izvođenje teških podizanja, kako na čučnju, tako i na benchu. Iako ne djeluje na prvi pogled tako, te mnogi misle da su skupe Air Max i druge tene savršene za svaki sport, pa tako i dizanje tegova, ipak griješe. Najbolji izbor obuće u ovom slučaju je ravna obuća sa tankim džonom, takvim da se osjeti tlo i čvrstina oslonca.

3. Ne analizirate svoje slabe tačke

Velika većina vježbača ne analizira svoje izbačaje i tačke u kojima su najslabiji. Ključ svega je otkrivanje slabijih dijelova tijela te njihovo pretvaranje u neke od najjačih tačaka. Preporuka kod analize je da se bench potisak, ravni i kosi, baš kao i letenja i propadanja rade polahko sa maksimalnim razmišljanjem o svakom osjećaju pri podizanju tega. Probati srednji, uski i široki hvat.

4. Mentalitet vam je slab

Kao i kod čučnjeva, težine treba osvojiti i izboriti se s njima i prije doticanja tega. Morate imati samopouzdanja, ali s mjerom, da ne bi prevelika samouvjerenost ostala zaglavljena ispod prevelike težine tegova. Jednostavno treba težiti stalnom napretku, ali istovremeno imati i mjeru i ne opterećavati se više nego što je moguće iznijeti.

5. Nedovoljna čvrstina

Da bi na bench klupi napravili potisak punom snagom tijela, treba iskoristiti sve moguće poluge, a da bi to uradili neophodno je stajati čvrsto. Labavost smanjuje snagu, pa zbog toga se treba učvrstiti od vrha do dna. Držite zategnute mišiće jezgre i napravite čvrst temelj. Pobrinite se da vam se ramena ne uvlače te da stoje čvrsto, latove zategnuti i trapez čvrsto ukopati u klupu. Šipku držati čvrsto, ali imati na umu da je ne treba stisnuti poput majmuna, već dovoljno da se stiskom pruža sigurnost od njenog ispadanja, a opet da se preko potrebe ne opterećuju tetive i zglobovi.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak