Slobodne težine ili sprave: Šta je bolje?

Dilema

Ovo je uvijek popularna tema. Slobodne težine nasuprot sprava je debata koja se u svijetu fitnesa stalno vodi. Ljubitelji sprava će uvijek reći da mišići ne mogu prepoznati vrstu otpora tako da će oni biti jednako stimulirani bilo da  je riječ o spravama ili slobodnim težinama. Ovo je neko usko gledanje i nemojte pasti na njega.

Slobodne težine ili sprave: Šta je bolje?
Vježbe na spravama imaju svoje mjesto i one mogu biti učinkovita dopuna za vježbe sa slobodnim težinama.

Sprave, neka više od ostalih, slijede unaprijed određen način izvođenja vježbi i na taj način pružaju minimalnu slobodu za varijacije. Čak i najmanje razlike između dizanja (koje nekad niste ni svjesni da pravite) mogu biti korisne u smislu  da odvlačite tijelo od pritiska koji se stvara.

Osim toga, slobodne težine više stimulišu mišiće. Ne samo da ćete dizati težinu nego ćete ujedno je i stabilizirati.

Npr., čučnjevi sa slobodnim težinama zahtjevaju da dižete tegove od poda pa naviše i da ih simultano stabilizirate, balansirajući sami sebe da ne padnete naprijed, nazad ili na stranu, držeći trup uspravno, a ujedno i tegove. Ne samo da vježbom pogađate  kvadricepse već doslovno stimulišite mišiće po cijelom tijelu. Ovo čini da su čučnjevi jedna od najtežih, najintenzivnijih i najučinkovitijih vježbi za snagu i masu u bodybuildingu.

S druge strane čučnjevi često bivaju zamjenjeni sa leg pressom.  Ovom vježbom još uvijek pogađate kvadriceps, ali ništa više od ostalih mišića. Možete potisnuti puno veće težine nego što to radite čučnjevima jer na čučnjeve utiču sami tegovi kao i stabilizacijski mišići. Svjedeno izvodeći leg press neće potaknuti ukupan rast mišića kako to inače radite čučnjevima.

Da li su stabilizacijski mišići stvarno neophodni za dobijanje mišićne mase? Apsolutno, jer ovi mišići potpomažu rast ostalih većih mišića. Za izgradnju što veće mišićne mase, sa svakom vježbom koju izvodite stimulišete što veći broj mišića.  Bodybuilding oprema za slodobne težine će vam pomoći u ovome puno bolje od oslanjanja na sprave.

Na odluku šta izabrati dosta utiče sigurnost koju imaju sprave za razliku od slobodnih težina.  Iako je moguće da vježbe sa tegovima češće stvaraju priliku za povredu za razliku od sprava, taj neodostatak se uspješno nadoknađuje praktikovanjem inteligentnog treninga.

Učenje i praktikovanje ispravnog načina izvođenja vježbi je ključno pri treningu sa slobodnim težinama Prije nego što pređete na veće težine, morate savladati savršeno dizanje sa manjim težinama. Vježbe sa slobodnim težinama će biti sigurnije i efektnije za sticanje snage uz manje težine i kontrolisane pokrete za razliku od vježbi sa većim težinama, a lošom izvedbom.

Neke vježbe sa tegovima zahtjevaju spotera (ili opremu u tu svrhu). Uz spotera na mjestu treninga bit ćete izloženi manjoj  opasnosti nego sa spravama.

Sportisti čiji je osnovni cilj što brža izgradnja mišićne mase u većini svojih treninga trebaju forsirati što više slobodne težine. One su jendnostavno nedostižne u tom pogledu.

Vježbe na spravama imaju svoje mjesto i one mogu biti učinkovita dopuna za vježbe sa slobodnim težinama. Ako ih forisirate samo zato što su lakše i udobnije za izvoditi, onda to shvatite kao da varate sami sebe u pogledu dobivanja mišićne mase.

Komentari (2)

Nema tu velike dileme, sto se mene tice. Tegovima dajem prednost, mada i sprave imaju svoju primjenu. dosta su sigurnije i pogodne za pocetnike i licno nekada odradim trenubg samo na spravama, cisto da ubijem monotoniju.

dino ze

Fantastičan članak

Bihać
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak