Šta je EZ šipka? Treba li je koristiti?

Uvijena šipka

EZ šipka je uvijena šipka, koju bodybuilderi često vole koristiti, pogotovo za vježbe bicepsa. Postoje različiti tipovi EZ šipki koje se razlikuju po težini i dužini, te se mogu koristiti s različitim hvatovima i vježbama. Mnogi ih koriste upravo zbog činjenice da stavljaju manju tenziju na zglobove u odnosu na standardnu šipku.Saznajte koje vježbe možete izvoditi s ovom šipkom, hvatove koje trebate koristiti, te korisne činjenice o ovim šipkama.

Šta je EZ šipka? Treba li je koristiti?

Koliko je teška EZ šipka?

Postoje dvije vrste ove šipke: standardna i olimpijska EZ šipka.

1. Standardna EZ šipka je teška 4.5 kilograma (što je za više od 2 kilograma manje od obične šipke). Obično, ova šipka je duga oko 120 cm.

2. Olimpijska EZ šipka je obično teža (oko 11 kilograma), zbog dodatne dužine, ali nije teška kao obična ravna olimpijska šipka.

Ako ne radite sa velikim težinama, onda ne vrijedi plaćati skupe olimpijske šipke.

Uvoji na dobrim mjestima

Postoje mnogi uglovi kod EZ šipke. To olakšava izvođenje mnogih vježbi sa različitim hvatovima.

Standardni hvat

Često zvan „supinirani“ hvat, obično se koriste ravne šipke, ali je prikladnije raditi sa EZ šipkama, jer ruke ostaju u prirodnijem uglu. Bodybuilderi mogu podići veću težinu radeći na bicepsima, ako pri tom koriste EZ šipku umjesto obične. Prva slika u članku pokazuje standardni hvat na  Skotovoj klupi za izolacijske vježbe bicepsa.

Pronirani hvat (obrnuti hvat)

Objeručni obrnuti hvat je dobar kod izvođenja vježbi za mišiće podlaktice. Korisno je i kod raznih varijanti vježbi fleksora podlaktice i šake. Ne možete koristiti ni približnu težinu kao kod standardnog hvata sa ovim obrnutim hvatom.

Ovo je vrsta vježbe koju trebate raditi na kraju treninga, jer će u protivnom umoriti vaše podlaktice i hvat, i učiniti nemogućim da date svoj maksimum na težim vježbama i važnijim dizanjima.

Iznad glave

Neki bodybuilderi izvode triceps ekstenzije držeći EZ šipke iznad glave ovo može biti teško po zglobove ako se koriste ravne šipke. Mnogi izvode ovu vježbu ležeći na ravnoj ili lagano nagnutoj podlozi. Koristeći uvijenu šipku možete dizati veću težinu nego što možete sa bučicama.

Vježbe sa EZ šipkom

Ova šipka je korisna za sve vježbe koje stavljaju pretjerani pritisak na ručni zglob ili laktove. Neke popularne vježbe snage koje su posebno uspješne sa EZ šipkom su:

Bench potisak sa uskim hvatom

Ovaj pokret je odličan za naglašavanje razvoja tricepsa; koristi se kao pomoćna vježba za one koji osjećaju da su im tricepsi slaba tačka, koja ih sputava u bench pressu. Nažalost, ovakve vježbe su teške za ručne zglobove, stavljaju bočnu pomičnu silu na zglobove. EZ šipka čini izvođenje ove vježbe lakšim i sigurnijim za zglobove, zadržava ih ispravno poravnatim. Međutim, većina EZ šipki su kratke za standardan bench potisak, pa se s toga mora šipka uručiti dizačima.

Ekstenzija tricepsa

Standardna izolacijska vježba za triceps koja ima nekoliko varijacija:

1) Izvođenje iznad glave, poznat kao francuski potisak.
2) Ležeća ekstenzija tricepsa izvodi se na ravnoj ili nagnutoj površini.

Obje varijacije stavljaju veliki pritisak na zglobove. EZ šipka otklanja pritisak sa ručnih zglobova i vraća ga na tricepse, gdje i treba biti. Postoje i triceps šipke, koje i nemaju velike prednosti u odnosu na EZ šipke i koštaju više.

Pregibi na Skotovoj klupi

Grube izolacijske vježbe za laktove fokusiraju se na bicepse dok su potpuno ispruženi. Stavlja maksimalni pritisak na tetive bicepsa u laktu. Mnogi bodybuilderi koji rade na Skotovoj klupi, služe se EZ šipkama da izbjegnu bolove i laktu.

Vučenje do brade

Ovo je vježba za ramena i gornji dio leđa, koja je dosta teška za zglobove u ramenima. Također je gruba prema ručnom zglobu. Koristeći EZ šipku izvodeći ovu vježbu, možete podnijeti mnogo veću težinu.

Je li EZ šipka zaista potrebna?

Zapravo, ova vrsta šipke nije neophodna. Za one koji imaju problema i bolova u zglobovima prilikom dizanja teških običnih šipki, onda su ove EZ šipke dobra opcija. Dobre su i za napredne dizače koji su završili sa svojim procesom „pumpanja“, a sad žele da unesu neke od izolacijskih vježbi u svoj program. Koriste ih vježbači s povredom, te oni koji žele sačuvati laktove i šake od prevelikog pritiska koji donosi trening maksimalnog intenziteta.

Šta je super EZ šipka?

Pored standardne EZ šipke, postoje i super EZ šipke, koje imaju više uvoja nego obična EZ šipka. Super EZ šipka dobra je za paralelni hvat, Hummer pregib i za vježbe iznad glave za tricepse. Dobro je imati obje vrste, ali ako morate izabrati jednu, držite se provjerene uvijene šipke.

Komentari (1)

9

WhiteAugustine
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak