Tri najveće greške zbog kojih ne napredujete

Nemate uspjeha?

Ogroman je broj ljudi koji u velikoj želji za promjenom svog izgleda na bolje uz povećanje mišićne mase, doslovno ne izlaze iz teretane, ali većeg napretka i dalje nema. Sve to dovodi u pitanje i sam motiv za nastavkom treniranja, međutim, prije svega treba obratiti pažnju na najčešće greške koje su glavni krivac za izostanak rezultata. 

Tri najveće greške zbog kojih ne napredujete
Foto: Unsplash
Prva greška: Fokusiranje na izolacijske vježbe, umjesto najvažnijih složenih
 
Bez obzira na to jeste li profesionalni sportista, powerlifter, bodybuilder, ili obični rekreativac, dobit ćete veću mišićnu masu fokusirajući se prije svega na osnovne, složene vježbe. Ako pogledate uspješne momke i njihov trening program, primijetit ćete da najviše pažnje pridaju vježbama kao što su bench press, military press, mrtvo dizanje, te nezaobilazni čučanj.
 
Trošenje energije na male, izolacijske vježbe, vaše tijelo će učiniti umornim, te će smanjiti vaše mogućnosti onda kada vam to najviše bude trebalo. Ovo ne znači da ih treba zaobilaziti, već samo da se poslože prioriteti onako kako to i treba.
 
Druga greška: Korištenje loše tehnike
 
Najčešće greške početnika, ali nažalost i onih koji imaju duži staž u teretani. Sa sigurnošću se može reći da i čak 80% "teretana populacije" pravi greške u izvođenju vježbi posebno pritom misleći na trening mišića leđa na lat mašini, kod mrtvog dizanja itd.
 
Radi se o tome da se najčešće trenira sa većim težinama nego što je potrebno da se "pogodi" određena mišićna grupa, tako da se kao ispomoć uključuju i druge, neželjene mišićne grupe, pa na kraju treninga vježbač više osjeća zatezanje bicepsa nego samih leđnih mišića koje je trenirao i slično.
 
Također, treba sniziti rizik od povreda što je više moguće, a nepravilno izvođenje vježbi veoma često može biti pogubno, posebno po kičmeni stub, ali i za većinu zglobova.
 
Treća greška: Treniranje umanjenim intenzitetom
 
Žestoki treninzi su najveća tajna napretka, ali skoro niko ne trenira onako kako bi mogao. Najčešći problem je opterećenost opširnim programom i tim "šta sve trebamo uraditi danas", tako da se kvalitet izvođenja vježbi baca u potpuno drugi plan. Najbolji savjet bi bio: Ponavljanja izvodite sporo, što će biti jednako otežavanje kao i sam veći broj ponavljanja

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak