Negativan uticaj alkohola i duhana na sportiste

Životni režim sportaša

Specifične okolnosti života sportaša u uslovima velikih trenažnih opterećenja i zahtijeva takmičenja, podrazumijevaju takav raspored rada i odmora koji će omogućiti podizanje opštih i specifičnih fizičkih sposobnosti. Pri tome je od izuzetnog značaja vaspitavanje navika redovitosti osnovnih procedura u dnevnom rasporedu aktivnosti i odmora sportaša, što neposredno utiče i na redovnost tjelesnih funkcija i uspiješnije ostvarivanje programa fizičke pripreme.

Negativan uticaj alkohola i duhana na sportiste
Pušenje i konzumiranje alkoholnih pića nespojivo je sa treningom, takmičenjem i sportskom etikom

Ustajanje, objedovanje, vrijeme treninga i učenje, radne aktivnosti, dužina spavanja, režim ishrane i sl. traže potpunu svakodnevnu redovnost što će izuzetno efikasno uticati na porast sposobnosti uopšte.

Alkohol i pušenje

Alkoholizam kod aktivnih sportaša rijetko se javlja u hroničnom obliku. Međutim, evidentno je da se u praksi susrećemo sa pojavom simptomatskog alkoholizma kod sportaša kada se alkohol konzumira manje ili više učestalo radi olakšanja ličnih tegoba, radi smanjenja psihičke napetosti, razočaranosti, neke unutarnje muke, pretrpljenog poraza, ostvarenja pobjede i sl.

Takva povremena konzumacija alkohola zbog „opuštanja„ može se transformisati u stalnu i stabilnu potrebu za pićem s obzirom na kontinuitet stresa i ostale teškoće radi kojih se pije a koje prate  intenzivnu sportsku trenažnu i takmičarsku aktivnost. Ovakve pojave se moraju eliminirati ne radi trenutnih sportskih interesa nego i radi budućnosti mladog čovijeka kada napusti sport i režim sportskog življenja.

Djelovanje alkohola na neke sportske vještine

Izdržljivost

Organizmu za energiju je potreban šećer u krvotoku. Taj šećer se proizvodi pomoću jetre, oslobađajući glukozu u krvotok. Alkohol smanjuje sposobnost organizma da proizvede ovaj šećer, i zato dotična osoba ima manje energije i manje je izdržljiva.

Gubitak toplote iz organizma

Prvo, alkohol čini da se osoba osijeća uzbuđeno. Poslje toga dolazi do naglog gubljenja toplote iz tijela. Na ovaj način lako može doći do hipotermije. Što duže traje utakmica ili trening, ili što je hladnije vrijeme, veći je rizik.

Brzina reakcije

Alkohol utiče na centralni nervni sistem i usporava sposobnost obrade podataka u mozgu. Na ovaj način alkohol utiče na reakcije, koordinaciju, preciznost i ravnotežu - na sve one stvari koje su najvažnije za ostanak u vrhu u bilo kom sportu.

Sportske povrede

Alkohol povećava krvarenje i otok oko mekanog tkiva povrede (uganuće, modrice i posjekotine, koje su najobičnije sportske povrede) i zato osobi koja koristi alkohol treba više vremena za oporavak. Alkohol takođe prikriva bol i zbog toga se može odložiti liječenje, što utiče na brzo ozdravljenje.

Grč mišića

Tokom viježbanja, mišići izgaraju šećer, proizvodeći mliječnu kiselinu. Previše mliječne kiseline dovodi do umora mišića i grčeva. Alkohol, koji se nalazi u organizmu od prethodne noći, doprinosi većoj proizvodnji mliječne kiseline i dramatično povećava rizik od doživljavanja jačih grčeva.
Uprkos činjenici da alkohol nije prijatelj sportaša, praktičan savijet sportašima koji žele da konzumiraju alkohol i učestvuju u "ozbiljnim" sportskim aktivnostima bi bio:

• ne uzimajte alkohol neposredno prije sportske aktivnosti;
• ako se alkohol uzima u okviru 24 časa prije sportske aktivnosti, neka bude u umijerenim količinama i uz obezbijeđenje dobre rehidracije organizma prije odlaska na spavanje;
• prije uzimanja alkohola kao i poslije sportske aktivnosti rehidrirajte se unošenjem napitaka koji sadrže ugljene hidrate;
• ne uzimajte alkohol prije učestvovanja u sportovima na vodi.

Konzumiranje duhana

Pušenje je sredstvo kojim se drogira ogroman broj ljudi uključujući nažalost i sportaše. Koliki je procenat pušača sportaša teško je reći, ali je vjerovatno još uvijek visok, posebno u nižerazrednom sportu. Nikotin ima farmakološka svojstva koja djeluju na srce izazivajući aritmije i usporavanje srčane aktivnosti. Otrovne tvari koje pušač udiše izazivaju vazokonstrikciju perifernih krvnih sudova, snižavaju temperaturu, pojačavaju crijevnu peristaltiku i mnoge druge toksične efekte na probavnom traktu, plućima i kardiorespiratornom sistemu i dr

Sportaš koji prije takmičenja ili treninga popuši samo jednu cigaretu izlaže svoje organe za disanje ozbiljnim teškoćama zbog povećanog zahtjeva organizma za vazduhom i istovremenog uticaja nikotina na pluća i krvotok. Sportaš pušač podložniji je zamaranju zbog uticaja nikotina na srce, krv i krvne sudove, odnosno uticaj nikotina na rad simpatičnog nervnog sistema i nadbubrežne žljezde.

Pušenje i konzumiranje alkoholnih pića nespojivo je sa treningom, takmičenjem i sportskom etikom. Iz tih razloga alkohol i duhan sportašima treba u potpunosti zabraniti.

Komentari (1)

Moje je mišljenje da alkohol i duhan nikome nisu potrebni, a kamo li ljudima koji vježbaju, pravilno se hrane i brinu o svom zdravlju i izgeldu! Podržavam ovakve tekstove, koji arhumentuju svoje navode.

DzeNySa
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak