Zdrave strane snowboardinga i vježbe istezanja

Zimski sport

Snowboarding je  sve popularniji zimski sport koji ima mnoge prednosti za zdravlje. Čak iako  niste vrhunski border, i dalje možete  uživati u tome jer dobro utječe na kardiovaskularni sistem i na sagorijevanje  kalorija. Plus što boravak na svježem zraku dobro utječe na mentalno zdravlje,  sprječava nervozu i tjeskobu.

Zdrave strane snowboardinga i vježbe istezanja

Snowboarding je aerobna vježba

Snowboarding je dobra aerobna vježba koja pruža intenzivan kardio trening i pomaže pri sagorijevanju kalorija. Prosječna osoba za jedan sat bordanja sagori oko 450 kalorija. Stoga je dobro za one ko želi izgubiti kilograme i pospješiti izdržljivost, a pri tom se i zabaviti na snijegu.

Snowboarding utječe na  glavne grupe mišića

Pri bordanju, sve osnovne grupe mišića su aktivne, čak su aktivni i oni mišići koje ne koristite često, poput onih u stopalima ili zglobovima. Koristite kvadricepse, lože i listove za vožnju snowboarda. Mišići u stopalima i zglobovima će vam pomoći da upravljate snowboardom, a jezgra mišića će vam biti jače, jer to koristite za ravnotežu na snowboardu. Snowbaord također utječe na mišiće ruku i ramena, koje koristite za uspostavljanje ravnoteže i pomažu vam da se uspravite kad padnete.

Snowboarding oslobađa endorfin

Ovaj sport, kao i bilo koji drugi oblik vježbanja, oslobađa enzim endorfin, neurohemijski vezan za osjećaj sreće i dobrog raspoloženja. Snowboarding često može dovesti i do visokog nivoa endorfina. Vježbanje na otvorenom donosi dobro raspoloženje, odbacuje nervozu i stres, pa stoga je dobro i za mentalno zdravlje.

Snowboarding pospješuje fleksibilnost

Snowboarding značajno pospješuje sveukupnu tjelesnu fleksibilnost, jer od vas zahtjeva čestu i iznenadnu promjenu smjera i  ritma. Također, zahtjeva dobru ravnotežu, pa će vam se i balans vremenom poboljšati, kako postajete bolji u ovom sportu. Jača i sposobnost koncentracije, jer morate biti spremni na sve promjene u snijegu na koje možete naići, a morate biti koncentrisani.

Uživanje u zdravim stranama snowboardinga

Možete uživati u svim dobrim stranama ovog sporta čak iako niste dovoljno dobri i iskusni. Početnici mogu uzeti par lekcija prije nego se zapute na prave padine, poželjno je da se nosi kaciga, kao i štitnike za koljena, laktove i zglobove.

Oni koji žele snowboarding koristiti za fitness onda trebaju izabrati odgovarajući teren, u skladu sa njihovim znanjem. Odlazak na prezahtjevan teren može biti riskantno, možete biti izloženi povredama. Kako vremenom budete poboljšavali vaše vještine na snowboardu, tražite zahtjevnije i strmije terene. Što je teren strmiji i teži, tako više utječe na vaše mišiće cijelog tijela.

8 vježbi istezanja prije snowboardinga

Snowboaridng na duže vrijeme stavlja pritisak na neke mišiće u nogama. Savijanje u kombinaciji sa okretanjem torza sa jedne strane na drugu stavlja pritisak na mišiće gornjeg i donjeg dijela abdomena kao i leđa. Sveukupno, povremeno bordanje nudi umjerenu tjelovježbu, iako profesionalci i hobisti uživaju u ovom sportu kao maksimalno zabavnoj aktivnosti.

Istezanje na suhom tlu

Kao kod većine sportova i aktivnosti koji zahtijevaju upotrebu dodatne opreme, tako i za boardanje se potrebno istegnuti da se tijelo pripremi. Vježbe koje slijede se obavljaju prije nego stavite stopala na snijeg. Uglavnom se baziraju na opuštanju, labavljenju mišića do kojih je teško doći kad stanete na dasku, stoga se ovo obavi prije.

Vježba na suhom #1

Jednu nogu ispružite naprijed, kao da se spremate potrčati, samo sa većom udaljenosti između nogu. Ovako istežući se poboljšavate balans i opuštate kvadricepse. Uz par setova ovog i promjene nogu, sprječavate povrede nogu i poboljšavate balans na snowboardu pri promjeni brzine.

Vježba na suhom #2

Čvrsto stanite stopalo uz stopalo, zategnutim nogama. Savijte se u struku i dodirnite prstima vrhove stopala. S ovim istežete mišiće nogu, listove i koljena.

Vježba na suhom #3

Stopala stave u širinu ramena. Napravite čučanj i skočite pri ispravljanju tijela. Ovo će vam pomoći da opustite mišiće nogu, ali i za ravnotežu dok budete na snowboardu.

Istezanje na snowboardu

Vježbe koje slijede se izvode kad stanete na snowboard na ravnom području.

Vježba na dasci #1

Stegnite koljena, a noge ispružite jako i čvrsto. Onda se sagnite da dotaknete vanjske zglobove  i ostanite tako na tren bez poskakivanja. Ovo će vam pomoći da istegnete lože.

Vježba na dasci #2

Sjednite na pod skroz ispruženih nogu. Savijte se tako jako da prstima dodirujete vrh daske. Probajte se istegnuti toliko da dodirnete tlo iza daske. Ova vježba istezanja je jednaka onoj na suhoj površini kad pokušavate sjedeći dotaknuti vrhove nožnih prstiju.

Vježba na dasci #3

Poput skokova iz čučnja na suhoj podlozi,  iste pokrete možete primijeniti i sa daskom „zalijepljenom“ za noge. To će pomoći tijelu da se prilagodi na novu težinu i fiksiran položaj. Ova vježba isteže noge i pomaže sa balansom i stabilnosti.

Vježba na dasci #4

Stabilizujte se na snowboardu. I lagano se rotirajte u struku, u jednu pa u drugu stranu, da olabavite mišiće leđa i jezgru. Ovo je potrebno da obavite jer su ovi mišići često pod pritiskom dok na dasci pravite okrete.

Vježba na dasci #5

Podignite obje ruke iznad glave. Savijte se u struku, pa desnom rukom dodirnite lijevo stopalo i vratite se u prvobitan položaj. Zatim se opet savijte, pa uradite isto ali sa lijevom rukom i desnim stopalom. Ovim istežete torzo i lože nogu.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak