Da li monitori kalorija zaista rade?

Brojači kalorija

Monitori kalorija mogu biti potrebna motivacija za intenzivan kardio trening, ali postavlja se pitanje da li zaista pokazuju ispravne vrijednosti. Stručnjaci su se složili da ti monitori često precijene sagorene kalorije, i nisu baš ispravni za sve vježbe.

Da li monitori kalorija zaista rade?
Prvi brojač kalorija je izumljen 1977. godine.

Prema onome što svi znamo,, kad sagorimo više kalorija vježbajući nego što smo unijeli, tijelo se okrene rezervama masti. Prvi brojač kalorija je izumljen 1977. godine. U laboratorijima, istraživači se oslanjaju na visoko specijalizirane monitore (EKG, metaboličko kolo). Zatim istraživači koriste otkucaje srca i razmjenu kisika za direktno računanje sagorjelih kalorija.

Ali, brojači kalorija u stvarnosti (teretani) se trebaju osloniti na jednostavnija mjerenja. Monitori kalorija, prema istraživačima, varaju sistem. Oni kažu da monitori kalorija koriste formulu (koja varira od jednog do drugog uređaja) za predviđanje sagorjelih kalorija po osobi tokom vježbanja, umjesto korištenja stvarnih kompleksnih podataka. Dakle, traka za trčanje u teretani želi da unesete dob i težinu, a na sagorijevanje kalorija utječu još i spol, sastav tijela i intenzitet vježbanja. Koje god podatke monitor ne traži, to znači da ih on sam pretpostavi na osnovu pilota istraživanja, ali još uvijek to nije individualno i vjerodostojno.

Prema istraživanjima, monitori koji imaju dodatak oko zapešća ili ruke mogu biti tačni unutar 20 kalorija po satu. Mnogi monitori (FitBit, MotoAvtv, BodyBugg i Basis) imaju pristojno tačne formule predviđanja. Ali, neki monitori (uključujući one u teretani) mogu biti netačni u prosjeku za 5 do 25%, a neki čak i više. Tako, na postolju uređaja za praćenje kalorija, na prvom mjestu su nosivi uređaji koji mjere otkucaje srca i druge podatke, drugi su kalkulatori na spravama za vježbanje. Na trećem mjestu su kalkulatori i aplikacije na internetu, koji ne daju i ne koriste nikakve povratne informacije.  U konačnici, što više parametara morate unijeti, tačnije podatke ćete dobiti.

Početnici ne bi trebali biti prevareni monitorom za otkucaje srca na biciklu za vježbanje, dok relativno mogu biti tačni, mnoge mašine uopće ne koriste otkucaje srca da izračunaju sagorjele kalorije. Umjesto toga, oni računaju na osnovu uspostavljenog tempa. Mašine ne mogu tačno reći koliko zapravo radimo.

Sposobnija i spretnija osoba ima nižu potrošnju kalorija u odnosu na nekog ko nije toliko vješt. Prema tome, moguće da se kod vitalnijih osoba precijeni broj sagorjelih kalorija. Ali, u konačnici to i ne mora biti važno. Za one koji žele izgubiti kilograme, brojač kalorija može biti važan uređaj, ali ne i jedini potreban. Otkucaj srca i intenzitet vježbe mogu biti jednako učinkoviti za dobro vježbanje. Umjesto oslanjanja samo na brojeve, fokusirajte se na promjene stila života koje će prirodno sagorjeti više kalorija (penjanje uz stepenice, vožnja biciklom).

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak