Prednosti jutarnjeg kardio treninga

Pokrenite metabolizam

Česte su rasprave o dodatnim vrijednostima kardio treninga koji se radi ujutro. Mada mnogi često osporavaju prednosti jutarnjeg kardio treninga, nekoliko činjenica se ne može zaobići, ali da bi se shvatile prednosti, prvo moramo shvatiti kako funkcioniše naše tijelo.Kada unosite hranu, tijelo je pretvara u materije koje održavaju život. Protein gradi tkiva, masti i ugljikohidrati se ili sagorijevaju da bi se dobila energija ili če čuvaju u obliku masnog tkiva

Prednosti jutarnjeg kardio treninga
Jutarnji kardiovaskularni trening može biti hodanje, trčanje, preskakanje konopca, vožnja bicikla…

Uz pomoć glikogena i kisika u ćelijama, tijelo stvara energiju. Glikogen se dobija u tijelu iz glukoze, a ona iz ugljikohidrata koje unosimo u hrani.

Želimo li sagorjeti masno tkivo, tijelo ga mora izvući iz zaliha kako bi ga mišići sagorjeli. Tijelu će biti lakše ukoliko mu stvorimo idealne uslove za ovaj posao.

Znači, kardio trening treba biti prva stvar koju radite nakon buđenja, na prazan stomak zato što onda dolazi nakon više sati posta u kojem je tijelo sagorjelo većinu glikogena koji se nalazio u mišićima. Ne unoseći nove ugljikohidrate prije treninga ne dajete tijelu novu zalihu glukoze iz koje će dobiti novi glikogen i time inicirate korištenje zaliha energije sačuvane u obliku tjelesne masti.

Nakon toga, kada počnete sa kardio treningom, brzo ćete sagorjeti svu preostalu glukozu. Šta tjelu preostaje, osim da izvuče mast i stvori energiju koju treningom zahtjevate?

I ne samo to. Kod kardio treninga postoji i takozvani “afterburn” efekat. Jutrnji kardio trening uzdiže vaš metabolizam, pa ćete nastaviti sagorijevati masti i nakon treninga. Ako trenirate naveče, metabolizam opada čim zaspite i ovaj efekat izostaje.

Postoji i treća prednost jutarnjeg treninga, ali o njoj ne treba govoriti onima koji su samo jednom probali. Jutarnji kardiovaskularni trening sa sobom donosi i sjajan osjećaj ispunjenja koji će vas pratiti tokom dana. Vježba postaje ugodno iskustvo, a što je izazovnija i što je visočiji cilj sebi postavite, to ćete biti zadovoljniji tokom dana kada ga ispunite.

Evo i nekoliko uputstava koja će vam pomoći da vaš jutarnjiu kardiovaskularni trening bude što učinkovitiji:

- Najučinkovitije je raditi kardio na prazan stomak.

- Pijte dosta vode. Voda će vam pomoći da topite masnoće brže.

- Popijte piće sa kofeinom prije nego što počnete. Kofein će vam dati dodatni poticaj, a i on pomaže u bržem topljenju masti. To može biti i zeleni čaj.

- Duži trening je bolji. Bolje je brzo hodati 40 minuta nego trčati 20. Postoje dva razloga za ovo: tjelu ostavljate više vremena da razgradi preostali glikogen, a ukoliko imate višak kilograma manje opterećenje ćete staviti na svoje zglobove.

- Na kraju, ODMAH nakon jutarnjeg kardiovaskularnog treninga pojedite kruti obrok bogat ugljikohidratima i proteinima kako biste vratili nivo šećera u krvi na normalu i počeli proces oporavka od treninga.

Da zaključimo: glavni cilj jutarnjeg kardio treninga jeste da pokrenete svoj metabolizam odmah na početku dana. NIJE bitno koliko ćete kalorija potrošiti tokom ovog kardio treninga. Bitan je uticaj treninga na metabolizam koji će obaviti ostatak posla tokom dana. Trenirajte pametno bar onoliko koliko trenirate jako i dobićete sjane rezultate!

I da ne bi bilo zabune. Ukoliko vas obaveze spriječavaju da radite kardio trening ujutro, radite ga u vrijeme kada možete, jer svaka kardio aktivnost u bilo koje vrijeme dana je bolja nego da je nikako ne upražnjavate.

Komentari (9)

Pocela sam vjezbati u kucnoj varijanti: dnevno (poslijepodne) sam radila level sa Jillian Michaels (30 days shred - jos uvijek sam na 1. levelu) i cca. 40 min. 'hodanja' uz Leslie Sansone (Walk at Home) - za ovih 40tak minuta uz Leslie, predjem 3 milje.
Zadnja 3 dana sam pocela vjezbati ujutro i to obrnutim redoslijedom: prvo 'hodam' 3 milje jer me to bolje zagrije za Jillian i njen level od cca 25 min. Dakle, ukupno (i najmanje) dnevno vjezbam sat vremena (u ovaj dnevni raspored povremeno ukljucim jos 4 milje hodanja sa Leslie poslijepodne ili uvece). Ujutro vjezbam na prazan stomak i nakon odradjenog treninga doruckujem.
Pretpostavljam da bi me ovakav 'rezim' mogao dovesti (vratiti) na zeljenu kilazu, tim prije sto sam ranije jela (nisam pazila sta, kada i koliko) i slabo, skoro nikako se nisam kretala.

zoe

Moze par primjera obroka posle jutarnjeg kardia bio bih vam veoma zahvalan....

Zoran

Npr. zobene pahuljice i pojedeš dodatno 3-4 bjelanca. Možes i piletina riža, ako mozes ti ujutro jesti :)

@bzv

'Na kraju, ODMAH nakon jutarnjeg kardiovaskularnog treninga pojedite kruti obrok bogat ugljikohidratima i proteinima kako biste vratili nivo šećera u krvi na normalu i počeli proces oporavka od treninga.'
je može neko dat primjer tog obroka

bzv

upravo kao sto ti je samir napisao. Period nakon treninga sa utezima (anabolicki prozor) je jedan od kriticnih perioda u toku dana. Nakon sto pocjepas misicna vlakna na treningu, potrebno je misicima dati gradivnu materiju kako bi se regenerisali, i ''zarasli''. Glavnu ulogu tu odigrava onaj prvi tecni obrok nakon treninga, kad su tjelu hitno potrebni brzi protein i UH, da se zaustavi razgradnja misica. I isto tako 30-60min (max) nakon treninga opet je potrebno unijeti kruti obrok, jer se whey iskoristi jako brzo i onda si opet na ''suhom''. Dalje, treba popuniti istroseni glikogen, a to ces postici unosenjem ugljikohidrata. Znaci ne dolazi u obzir to spavanje. Tek nakon ovog drugog obroka mozes da legnes i odmoris.

A kardio radi ujutru, o kardio je pisano na forumu, pa iscitaj malo.

Vendetha

@xzpx
koliko imas obroka poslije treninga sa tegovima?!. Trebao bi barem dva obroka i to PWM i jedan normlani (kruti) obrok bogat bjelancevinama i ugljikohidratima.

A vidi, ti kada zapis, usporsi se i metabolizam, sve počinje da "spava", a ti i želis da ubrzas metabolizam trćeći ujutro.

Samir

Ja sam do sada obicno isao trenirati (cardio i weights) u ponoc; posto radim pored cardia i "gradnju misica" (ne znam kako se drukcije kaze) mislio sam da je bolje da se odmah spava poslije treninga, da se misici oporave (pored toga lakse se i zaspe). Ima li takvo razmisljanje smisla, ili da pocnem ici ranim jutrom?

xzpx

naravno da moze,..zasto da ne..ali sam naslov govori sta je ovde srz ''prednost'' jutarnjeg kardia kada je u pitanju smanjenje potkoznog masnog tkiva.

Vendetha

Postoji nesto sto se zove Cirkardijalni ritam (temperatura tijela u 24h)
Cirkardijani ritam ima manji uticaj kod aerobne izdržljivosti tako da aerobni trening se moze obavljati u bilo koje doba dana. Naravno zavisi od individue.
Lijepo napisan članak.

Pozdrav

Hare
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak