Najbolji i najgori načini pripremanja hrane

Savjeti

Mnogo pridajete tome da izaberete odgovarajuću hranu za vašu porodicu, ali jeste li znali da način na koji se hrana pripremi mnogo utječe na hranjive vrijednosti te hrane? Neke metode kuhanja mogu sačuvati okus i hranjive sastojke hrane i namirnica, a neke mogu da unište sve hranjivo i dobro u hrani i čak stvoriti štetne stvari u hrani.

Najbolji i najgori načini pripremanja hrane

Šta je sa mikrovalnom? Dok neki smatraju da je to dobar način da se nešto brzo skuha i s manjom količinom ulja, drugi tvrda da ona mijenja hemijsku strukturu hrane nekim nepoznatim i vrlo moguće negativnim načinom, te smanjuje krhke hranjive tvari.

Uvijek je bolje kuhati hranu na nižim temperaturama nego na višim. Ne samo zbog toga što će se hranjive tvari bolje sačuvati, nego i zbog ulja s kojim kuhate  - posebno se misli na povrtna ulja: sojino, uljne repice, kukuruzno, koja su lako uništena na visokim temperaturama, što povećava rizik od bolesti kod ljudi.

Naravno, postoje i mnoge dobre metode kuhanja koje sačuvaju dobar okus i sve hranjive tvari vaše hrane. Navest ćemo neke najpoznatije metode, od najzdravije do najlošije po vas.

1. Jedite sirovu hranu

To i nije zapravo metoda kuhanja, ali je veoma zdrav način konzumiranja omiljene hrane. Sirova hrana sadrži više vitamina i drugih hranjivim tvari, koje se mogu prilikom kuhanja izgubiti. Jedenje sirove hrane može biti ekstremno i čudno, ali ukoliko znate dobro kombinirati razne namirnice, možete napraviti vrlo dobra jela sa sirovom hranom, i to u vrlo kratkom vremenu. Naravno, nije moguće sve namirnice jesti sirove, ali dosta njih jeste.

2. Kuhanje na pari

U šerpu stavite malo vode, a na to stavite neku zdjelu ( rešeto, đevđir) i u to dodajte hranu. Dok se voda kuha, para lagano kuha vašu hranu. Pobrinite se da to ne potraje dugo ( povrće i dalje treba da ima svoje boje i da bude pomalo hrskavo kad je gotovo). Također, možete dodati neke začine u vodu, tako da hrana dobije određeni ukus putem pare. Ova metoda je posebno dobra kod krhkog povrća i ribe.

3. Poširanje

Možete poširati piletinu, jaja i drugu hranu pirjanjem u maloj količini vode u tavi na šporetu. Koristite tavu sa poklopcem i sklonite hranu sa šporeta kad omekša.

4. Pečenje/prženje

Pečenje u pećnici je sasvim zdrav način kuhanja hrane. Više je preporučljivo pečenje na nižim temperaturama duže vrijeme, nego na višim temperaturama u kratkom vremenu (prženje se obično obavlja na višim temperaturama). Možete peći meso, ribu, povrće, kruh, voće...  Da zadržite vlagu, držite posudu pokrivenom.

5. Prženje sa miješanjem

Brzi, zdrav način kuhanja. Iskomadajte meso i povrće u male, jednake dijelove, dodajte sasvim malu količinu ulja u tavu ili neku drugu poluduboku posudu, i miješajte hranu dok ne bude gotova (meso dodajte prije na ulje, jer mu je potrebno više vremena). Da sačuvate hranjive sastojke iz povrća, ne kuhajte ga predugo.

6. Pirjanje

Kad pirjate komadiće mesa ili ribe, zapržite malo u tavi, a zatim preko toga stavite malu količinu tečnosti.  Poklopite tavu i pustite da se hrana polako kuha. Kad izvadite hranu iz tave, od preostale tečnosti možete napraviti ukusan umak.

7. Varenje

Hrana koja je skuhana varenjem je zdrava jer ne donosi nikakve štetne tvari. Iako postoji mogućnost da se izgube neke hranjive materije i da se prekuha hrana. Kuhanje na pari je više preporučljiv način ovakvog tipa kuhanja.

Ako želite odmoriti od hrane sa šporeta, uzmite sirovu hranu, povrće, voće, sir, jogurt i samo vam treba blender.

8. Sauting

Kuhanje hrane na maloj kolčini ulja na šporetu je prihvatljiv način kuhanja, iako donosi problem oksidirajućeg ulja. Da biste to izbjegli, umjesto ulja koristite neku tečnost već skuhane hrane (vodu na kojoj se kuhala kost, supa) i ne povećavajte temperaturu.

9. Roštiljanje i pečenje

Mnogi ljudi vole roštiljati hranu, ali postoje potencijalni problemi kojih bismo trebali biti svjesni. Dim sa roštilja sadrži kancerogene hemikalije poznati kao policiklični aromatski ugljikovodik. Također, formiraju se heterociklični amini, kad se hrana kuha na ovoliko visokim temperaturama. Isto tako, formiraju se tvari koji dovode do oksidativnog stresa, inflamacije, povećavaju rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i bolesti bubrega. Sve to zbog mesa kuhanog na visokim temperaturama.

10. Prženje

Prženje hrane je najlošiji način pripremanja hrane. Kao kod roštiljanja, i prženje dovodi do stvaranja kancerogenih tvari. Također, prženje izlaže hranu velikim količinama oksidirajućeg ulja, koje se uvuče u hranu i napravi haos u vašem tijelu. Potrebno je totalno izbjegavanje prženja hrane. Umjesto njega koristite neku od gore navedenih metoda kuhanja.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak