Šta je bolje za bolne mišiće: toplina ili led?

Hot or Not

Vježbanje donosi mnogo dobrog za tijelo, ali ipak mnogi sportisti i vježbači imaju problema sa mišićima nakon treninga, i često se postavlja pitanje koje je najbolje rješenje za bol mišića nakon treninga. Bol mišića je česta u svijetu vježbanja, smetnja kojom se svi bore u određenom vremenu. Stručnjaci su otkrili da je krioterapija (hladna terapija) učinkovit način da se spriječi upala mišića. Važno je zapamtiti da ovo samo pomaže ublažiti bol, a ne da obnavlja mišiće brže.

Šta je bolje za bolne mišiće: toplina ili led?
Za neke, led je najbolje i najbrže rješenje za uklanjanje boli. Utjecaj hladnoće smanjuje bol tako što sužava krvne žile, što ograničava količinu oticanja.

Provedeno je 17 studija sa oko 400 ljudi. Najhrabriji su ostali bar 5 minuta u kadi napunjenom ledom nakon vježbanja. S tim su smanjili bol mišića za 20 posto u odnosu na one koji su samo uzeli odmor nakon vježbanja. Hladne obloge su od ranije poznate kao dobar lijek. Smanjuju protok krvi u mišićima (znak upale) za 50 % nakon 10 minuta tretmana ledom.

Toplina, s druge strane, možda ne ubrzava oporavak. Neke studije su pokazale da stavljanjem topline na mišiće nakon vježbanja nije uspjelo ublažiti bol mišića. Isto tako su došli do saznanja da tretman toplinom, ako nije pravilno upotrijebljen, može dovesti do većih problema i produžiti opravak. Ali, jedno istraživanje je pokazalo i da je toplina jako dobra za rješavanja boli kod donjeg dijela leđa.

Za neke, led je najbolje i najbrže rješenje za uklanjanje boli. Utjecaj hladnoće smanjuje bol tako što sužava krvne žile, što ograničava količinu oticanja. Toplina ima suprotan efekat: povećava protok krvi, što može pospješiti upalu. Ali, ako je tretman sa toplinom upotrijebljen nakon što je mogući otok spao, onda može pomoći u oporavku mišića i relaksaciji. Ako koristite elektronsku toplinu, ograničite to na 15-20 minuta i stavite nešto između kože i uređaja da biste spriječili moguće opekotine.

Krioterapija također može biti dobra i loša. Neki stručnjaci upozoravaju da hladna terapija je ograničena i loše kvalitete. Tipična preporuka jeste da 10 minuta držite led, a zatim napravite pauzu od 10 minuta kako bi ste izbjegli potencijalne opasnosti. Stavljanje leda više od 20 minuta odjednom može da ošteti mišićno tkivo, poveća otkucaje srca, pa čak i da dovede do šoka.

Naravno, postoje mnoga umirujuća rješenja koja će vam pomoći da održite mišiće svježima. Anti-upalni lijekovi mogu pomoći da smanjite otok, uz nadzor doktora. Istezanje, dobra ishrana, hidratacija i masaža također mogu utjecati na ubrzani oporavak, bez ekstremnih temperatura.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak