Šta je celijakija?

Poremećaj tankog crijeva

Celijakija je oboljenje probavnog sistema. Osobe koje imaju ovaj poremećaj osjetljive su na gluten. Gluten se uglavnom nalazi u hrani, ali ima ga i u proizvodima koje svakodnevno upotrebljavamo, poput lijekova, vitamina i balzama za usne. Ovaj poremećaj znači da organizam nema mogućnost valjane apsorpcije nutrienata, tj. hranjivih tvari, te imunološki loše reagira na gluten. Oboljenje je neizlječivo i doživotno. Jedini način za zdrav i normalan život za osobe koje pate od celijaklije je stroga neglutenska dijeta.

Šta je celijakija?
Celijakija ili glutenska enteropatija je hronična bolest tankog crijeva

Celijakija ili glutenska enteropatija je hronična bolest tankog crijeva. Nastaje zbog vrlo kompliciranih reakcija organizma na gluten. Njega možemo naći u žitaricama: pšenici, raži, ječmu i zobi. Ovo oboljenje je nasljedno. Kod osoba koje imaju nasljednje predispozicije za celijakiju, pojavljuje se oštećenje sluznice tankog crijeva i simptomi koji upućuju na bolest. Simptomi se nekad javljaju nakon dužeg vremena od prvog kontakta s glutenom, pa je neko vrijeme teško prepoznati bolest. Javlja se već u prvim godinama života, ali i u bilo kojoj dobi. Uzrok pojave ovog oboljenja u ranijoj dobi je prerano uvođenje žitarica u ishranu djeteta. Celijakija je neizlječiva, s njom se nosite cijeli život. Ne postoji lijek, nego ishrana prilagođena poremećaju. Ishrana bez glutena pomaže u oporavku sluznice tankog crijeva. Bezglutensku dijetu potrebno je provoditi cijeli život, kako bi se spriječile komplikacije koje mogu biti kobne. Osobe oboljele od celijaklije koje se pridržavaju stroge bezglutenske ishrane, mogu računati na zdrav i normalan život.

Slab apetit, gubitak na težini, slabost mišića, loše raspoloženje, stvaranje potkožnog masnog tkiva, nadutost, dugotrajni proljev s obilnim i masnim stolicama, najčešći su simptomi glutenske enteropatije ili celijaklije.

Jedan od oblika ovog oboljenja je i “kožna celijaklija”. To je tzv. herpetiformni dermatitis usljed kojeg se pojavljuju mjehurići, najčešće na koži laktova i koljena. Ovi mjehurići izazivaju svrbež, pucaju, suše se i ostavljaju ožiljke na koži u vidu pigmentnih fleka. “Tiha celijaklija” je kada je sluznica tankog crijeva već oštećena, a ostali simptomi su skriveni. Oboljenje se često javlja u kombinaciji sa autoimunim bolestima poput dijabetesa, upale štitne žlijezde, jetre i želuca. Procent oboljelih od celijaklije povećan je kod osoba sa Downovim ili Turnerovim sindromom. Ukoliko se ne pridržavaju bezgluteinske dijete, oboljeli imaju velike šanse za komplikacije i pojavu malignih oboljenja probavnog sistema. Također, očekuje ih smanjen rast, sterilitet, kod žena česti pobačaji, osteopenija i osteoporoza.

Ne postoji medicinska terapija koja bi izliječila ovo oboljenje. Jedini način da osobe koje pate od poremećaja celijaklije imaju normalan i zdrav život je pridržavanje bezluteinske dijete. To podrazumijeva ishranu bez žitarica. Dozvoljene namirnice su svakako paradajz, riža, soja, “čisto” meso, riba, amarantovo brašno, heljda, grahovo brašno, kao i proizvodi koji imaju deklaraciju koja potvrđuje da ne sadrže gluten.

Komentari (4)

Dijete ima 15 godina i prije par dana je dobila koznu bolest psorijazu.Zanima me da le gluten moze imati kakvu vezu sa tim.

Dajana

Imam dete ok 20 meseci.Pre 2 meseci radio sam test od gliadine i taj rezultat mi je dosau od 14.2.Moj pediatar mi je rako da vadim dete na dez glutensko dieti za 3 meseci jer moguqe je da to bude tranzitarno zbog je uzeo antibiotik mnogo i to cefaklor sir.Njegovo stanje je ovi 2 meseci mnogo stabilni i to telesna tezhina mu je bolje nego pre 3-4 meseca.Dali je mguqe da to bude samo za 3 meseci diete?
Hvala vam.

shpresa

Najbolje bi bilo da se posavjetujete sa svojim ljekarom, jer ipak se radi o bolesti. A za početak sami možete analizirati da li u ishrani imate žitarica i prozivoda koji sadrže gluten.

Srle

Imam 55 godina i već nekoliko godina imam velikih problema sa kožom, a što se očituje da dobijem crvene ispupčene fleke koje me izuzetno svrbe. Nakon toga ta se mjesta napune prozirnom tekućinom (kao da sam se opekla na koprivu), što se kasnije povuče, ali ostaju trajni ožiljci (tamne fleke), koje me i nadalje vrlo svrbe.Promjene na koži pojavile su mi se na oba zapešća s unutarnje strane, na oba stopala i na jednoj unutrašnjij strani koljena. Bila sam na moje inzistiranje više puta na pregledu kod više prof. dermatologije. Davali su mi različite dijagnoze,jake lijekove protiv alergije i Beloderm mast.Na moje iznenađenje nisu me pitali da liuzimam kakve lijekove (a već 15 godina uzimama lijekove za sniženje visokog krvnog tlaka Ništa mi nije pomoglo.Nakon što sam od jedne bioenergetičarke upozorena da se kod mene može raditi o o celijakiji, potražila sam o toj bolesti literaturu i utvrdila da imam određene simtome kao što je stalna napuhanost crijeva, stalni umor, željezo mi je na donjoj granici.
Da li bi bilo dobro da zatražim pregled radi utvrđenja da se radi o celijakiji.

pacijent
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak