Vježbanjem do uravnoteženog krvnog pritiska

30 minuta tjelovježbe

Povišen krvni pritisak najčešći je uzrok moždanih udara, posebno tokom ljetnih vrućina. Kako biste uživali u ljetu, ali i ostatku godine, potrebno je da radite na prevenciji ove zdravstvene smetnje. Krvni pritisak možete kontrolirati vježbanjem. Mnogi ljudi nisu svjesni koliko fizička aktivnost može uticati na njegovu regulaciju. Variranje pritiska ne bira dob. Iako je karakteristično za starije osobe, podložne su sve generacije. Stoga odaberite vaše vježbe i spriječite posljedice koje povišen krvni pritisak može izazvati.

Vježbanjem do uravnoteženog krvnog pritiska
Uz regulaciju krvnog pritiska, vježbanjem možete izgubiti na težini ili održati svoju željenu težinu

Vježbanjem možete spriječiti rizik od visokog krvnog pritiska koji može prouzrokovati moždani udar i bolesti bubrega. Ako već imate visok krvni pritisak, tjelovježba će vam pomoći da ga držite pod kontrolom. Fizičke aktivnosti potiču jačanje srca. Jače srce može pumpati više krvi, te time smanjuje pritisak na vaše arterije.

Uz regulaciju krvnog pritiska, vježbanjem možete izgubiti na težini ili održati svoju željenu težinu, što također utiče na krvni pritisak. Osobe sa prekomjernom tjelesnom težinom sklonije su povišenom krvnom pritisku, te imaju povećan rizik od moždanog udara, bolesti bubrega, te srčanih bolesti. No, ne trebate pretjerati s vježbanjem. Preporučeno je tridesetak minuta vježbanja dnevno. Ukoliko nemate toliko vremena za ovu aktivnost, radite tri seta vježbi od po deset minuta. Na kraju dana ćete imati sumu od trideset minuta vježbanja.

Muškarci stariji od četrdeset i žene starije od pedeset godina trebali bi se posavjetovati sa liječnikom prije nego počnu s vježbanjem. Ukoliko imate hronično oboljenje, povišen holesterol ili krvni pritisak, trebali biste se svakako posavjetovati s vašim ljekarom o aktivnostima koje neće opteretiti vaš organizam. Pušenje povećava krvni pritisak.

Uvijek se zagrijavanje prije nego započnete redovne vježbe. Počnite lagano, kako biste postepeno povećavali intenzitet. Pravilno dišite - zadržavanje daha može uticati na krvni pritisak.  Ukoliko tokom vježbanja osjetite bilo kakve tegobe ili bol, odmah obavijestite svog liječnika. Ukoliko niste u prilici često posjećivati ljekara, odličan način za kontroliranje krvnog pritiska je tlakomjer koji možete kupiti u svim apotekama. Tako možete provjeravati stanje pritiska prije i nakon vježbanja, te učinak vježbi na njegovo reguliranje.

Uz redovnu tjelovježbu manje su šanse da obolite od visokog krvnog pritiska. Ako ga već imate, vježbanjem smanjujete rizik od moždanog udara i drugih oboljenja. Ovo, kao i druga oboljenja, ne bira dob i spol. Za povišen krvni pritisak postoje i genetske predispozicije, te ga mogu dobiti i mlađe osobe. Stoga posjetite svog liječnika, utvrdite u kakvom stanju je vaš krvni pritisak i odmah počnite sa vježbanjem. Život je dragocjen, zato se potrudite da živite zdravo.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak