Fiziologija dojenja

Proces dojenja

Bitno je da se zna da u prvih šest mjeseci jedinstvena hrana za bebe treba biti majčino mlijeko, ništa drugo se ne treba davati, kao ni voda, ni bilo koji drugi napitci. Majčino mlijeko je najzdravije za bebu, jer ono ima savršen sastav koji se sastoji od idealnih komponenti koji su potrebni bebi kako bi se razvijala i rasla pravilno.

Fiziologija dojenja
Foto: Unsplash

Bez razlike što možete naići na mnoga zamjenska mlijeka za koja tvrde da su jako slični majčinom, u to svakako ne trebate vjerovati, jer još uvijek nije proizvedeno ništa slično što može biti dovoljno bezbijedno i zdravo i koje bi moglo zamijeniti majčinsko mlijeko. Moramo naglasiti da u početku dojenja, u prvim danima se luči specijalan tip mlijeka, kolostrum. To je gusto mlijeko, jako bogato proteinima i antitijelima koje štite novorođenče i koje ga priprema za život. U dvije do tri sedmice, mlijeko dobija miješani karakter, gdje postaje puno rjeđe od početnog kolostruma. Ovo ne treba zbuniti majke, ovo mlijeko se prilagođava uzrasti bebe, sadrži sve što je potrebno za taj period života. Mlijeko izgleda vodenasto, ali nema mjesta panici, napominju pedijatri.

Bitno je da se napomene da u ovom peridu se majke često otkazuju od dojenje, jer u periodu dok se mlijeko luči, laktacija nije u cjelosti uspostavljena pa postoji neki vid prekida u produkciji. Ovo nije razlog za paniku, i ne trebate ni pomišljati da nemate dovoljno mlijeka za dijete. Istraživanja su pokazala da prvi osjećaj i prvi kontakt i dodir djeteta sa dojkom je jako bitan za daljni proces dojenja. Bitno je da se vodi računa tokom prvih dojenja jer su oni presudni u navikavanju djeteta na dojku i procesu odvijanja laktacije kod majke.


Dojenje jeste prirodan proces, ali nije instiktivan, zato moramo naglasiti da se dojenje uči, i mjake moraju naučiti proces odnosno tehnike dojenja. Zato one moraju, bez ikakvog stida da se konsultuju sa svojim majkama ili drugim ženama kako bi sebi olakšale taj proces, jer kada se jednom savlada tehnika poslije neće biti nikakvih problema. Bitno je da se ima ozbiljan pristup dojenju. Mora se znati da, što se dijete više doji da je to bolje za njegovo zdravlje, a posljednja istraživanja su pokazala da je to dobro i za majke, jer se na taj način regulišu hormoni, rad srca i krvni pritisak.


Iako je dojenje nezamjenjivo postoje slučajevi kada je to nemoguće. Često je to zbog medicinskih ili psihičkih problema, i majka jednostavno nije u mogućnosti da doji svoje djete. U tom slučaju, okolina ne bi trebala vršiti pritisak na majku i ne treba da se "nabija" grižnja savjest, već treba da se odabere najbolji način prehrane bebe, kako mu ništa ne bi falilo u prvih pola godine života.

 

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak