Vježbanje u trudnoći

Zdravlje za majku i bebu

Nije rijedak slučaj da trudnice izbjegavaju vježbanje. To je pogrešno, posebno ako su se bavile sportom prije trudnoće. Vježbe u trudnoći pomažu pri održavanju tjelesne težine, te kod bolova u leđima i nogama, a imaju pozitivan učinak na raspoloženje. Aktivnost trudnica olakšava porod, jer su mišići čvršći, te ubrzava oporavak nakon poroda. Naravno, ne treba pretjerivati! Ako su vježbe pod nadzorom ljekara, možete početi vježbati već nakon završetka prvog tromjesečja. Trbušnjaci su dozvoljeni do 20. sedmice trudnoće.

Vježbanje u trudnoći
Svaka trudnoća je individualna, te se sa principom vježbanja treba konsultovati sa ljekarom

Vježbanje u trudnoći ima pozitivan učinak i na vas i na vaše dijete. Ti učinci se odnose na manje problema koje obično trudnice imaju, kao što su: bol u leđima, nogama, zatvor, dijabetes… Pokretljiviji ste i nećete drastično povećati svoju težinu. Vježbanjem u trudnoći osigurat ćete sebi lakši porod, a beba će biti mirnija i jača.

Većina trudnica izbjegava tjelovježbu. Problem je u nedovoljnoj educiranosti. Često ćete čuti savjet: “Trudnica treba jesti za dvoje”. To je apsolutno pogrešno! Istina je da beba uzima iz majčinog organizma vitamine i minerale potrebne za razvoj. To nije razlog za prejedanje u trudnoći, nego za promjenu načina ishrane, koja podrazumijeva zdrave namirnice. Žene koje u ranoj fazi trudnoće vježbaju, često odustaju od aktivnosti nakon pojave mučnina i osjećaja blage iscrpljenosti. Međutim, vježbanje ne izaziva ove pojave, čak ublažava simptome kod trudnica.

Preporuke Centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji je osnovao Američki kongres porodničara i ginekolga je 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti. Ne mora to biti vježbanje u teretani i nije neophodno vježbati svaki dan. Tu se ubraja i šest do sedam dana sedmično šetnje, ili bilo koja kombinacija umjerene tjelesne aktivnosti. Potrebno je prethodno se posavjetovati sa ljekarom

Znakovi upozorenja tokom vježbanja

Ukoliko uočite bilo koji od ovih znakova, odmah prestanite s vježbanjem: vrtoglavica, izražena slabost, glavobolja, kratkoća daha, kontrakcije maternice, vaginalno krvarenje (ili druga tečnost).

Dakle, preporuke za trudnice su tjelesne aktivnosti 30 minuta dnevno. Ne morate vježbati 30 minuta u kontinuitetu. Možete napraviti tri sesije od po 10 minuta, ili dvije od po 15. Svaka trudnoća je individualna, te se o stanju trudnice i dozvoljenim vježbama treba posavjetovati sa ljekarom. Ukoliko je trudnoća uredna i bez komplikacija koje zahtijevaju mirovanje, možete unajmiti i ličnog trenera koji će vam pokazati vježbe za trudnice, ili se priključiti treninzima u grupi.

Komentari (4)

Fižička aktivnost u trudnoći treba da bude individualno programirana, pogotovu za žene koje se pre trudnoće nisu bavile fitnesom. Za one koje su bile aktivne i pre trudnoće moguće je napraviti male izmene i kakao trudnoća bude napredovala trudnica može prilagođavati trening trenutnim sposobnostima. Ako je recimo trudnica redovno išla na aerobik ili na jogging, i ako je trudnoća zdrava, ne postoji bojazan da ona nastavi vežbati.Od vežbi snage je potrebno raditi 1) Vežbe za jačanje LEĐNIH mišića, TRBUŠNIH (ali ne klasičnim "trbušnjacima" već vežbama koje jačaju duboke mišiće trbuha u kombinaciji sa miš. zdjeličnog dna) zatim mišići na nogama (samo ne unutrašnja str butina), mišići ruku i ramenog pojasa. Istezati treba LEĐA, NOGE, rameni pojas, otvarati grudni koš, vraćati pokretljivost u kičmeni stub i sl. Drage moje, fizička aktivnost je bitan faktor u razvoju čoveka,a reproduktivni sistem kao najbitnija karika u razvoju čovečanstva ne može biti u suprotnosti sa njom. Samo je pitanje MJERE! Sretno

Danijela Dragosavljević APFA Pre/Post Natal Exercise Special

O njima aktivno mislite nakon poroda kad se i savjetuje da se vjezbaju odredjene vjezbe ne bi li se sama kontrola nad misicima povratia sto brze.

Sanela Terzo-trener fitness-a i aerobic-a

Trbušnjaci s razlogom objasnjenim gore nisu dozvoljeni da se rade jer jedino prave sportiskinje znaju sta znaci pravilno disati i na pravilan nacin „iznijeti“ porod do kraja a pri tome kontrolirati misice da se ne tiska i ne grci dok za to ne bude vrijeme(tj dok zena ne bude potpuno otvorena do 10tak cm)... ostalim ne preporucujem da se rade trbusnjaci jer cemu jacanje tih misica tokom trudnoce ako se nije to radilo prije. A vi razmislite laicki je li vrijedno grciti misice vjezbama koje same po sebi traze grcenje i maternice dok u njoj raste plod. Vjezba za trudnicu jeste pozeljna ali se manite trbusnjaka i tih savjeta vec se koncentrisite na kondiciju, svoje srce i aerobne vjezbe koje ce vam dati koliko toliko okretnost i izdrzljivost jer porod nije lagan iako nekim jeste brz a nekim ne...a za njega jedino je vazno da imate JAKO SRCE a trbusne misice ne. O njima aktivno mislite nakon poroda kad se i savjetuje da se vjezbaju odredjene vjezbe ne bi li se sama kontrola nad misicima po

Sanela Terzo-trener fitness-a i aerobic-a

Svaka trudnoća jeste individualna, ali se sa principom vježbanja treba konsultovati sa ljekarom i sa profesionalcem,trenerom koji treba da prati i trenira svaku trudnicu individualno jer svaka je osoba za sebe i ni jedna trudnoca se ne treba gledati kroz primjer druge.Aktivnost trudnica olakšava porod, samo u slucaju ako su se vjezbe i nacin vjezbanja radili i izvodili na pravilan nacin jer u protivnom mišići su čvršći i time nece doprinjeti da porod bude laksi vec naprotiv tezi, ali ako trudnica primjeni ono sto je naucila tokom vjezbanja time ce vise pomoci i bebi i sebi da prebrodi porod na bolji nacin i beba i ona sama, a misici ce ako su cvrsci naravno nakon poroda ubrzati oporavak i vrlo brzo ce se i maternica vratiti na svoje probitno mjesto...

Sanela Terzo-trener fitness-a i aerobic-a
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak