Vratite vašu staru težinu nakon poroda

Ishranom i vježbanjem

Prirodno je tokom trudnoće dobiti nekoliko kilograma viška. Neke žene se udebljaju petnaestak kilograma, neke i više. Zavisno od metabolizma, gubljenje na težini poslije poroda, kod nekih žena je dug i težak proces. Za vraćanje tjelesne težine koju ste imali prije začeća, kombinirajte uravnoteženu ishranu sa vježbanjem. Osim što topi kalorije, vježbanje poboljšava karidovaskularni sistem i sprječava dobijanje viška masnoća, koje dijeta samo reducira. Postepeno vraćanje na tjelesnu težinu prije trudnoće, jedini je prav

Vratite vašu staru težinu nakon poroda
Gubitak viška kilograma nakon porada može biti dugotrajan proces

Slike vitkih žena na naslovnicama ženskih časopisa tjeraju vas da se osjećate nepoželjnima i više ne želite stati pred vaše ogledalo? Doista, pogledajte Katie Holmes, Angelinu Jolie, Melaniu Trump, Heidi Klum, Victoriu Beckham – koje su rekordno smršale nakon poroda. No, je li realno i zdravo postati vitak brzinom munje? Stručnjaci nude odgovor: "Ne!".

Laura Riley, stručnjak za rizične trudnoće iz Opće bolnice Massachusetts i glasnogovornica Američkog koledža porodničara i ginekologa, kaže da životni stil svakidašnje žene ne dopušta takvu vrstu brzog gubitka kilograma. Što prije žene same sebi to priznaju, osjećati će se bolje. Riley kaže da slavne osobe općenito ne dobiju na težini tokom trudnoće toliko koligrama kao prosječna žena. Slavne ličnosti se mogu lako podvrgnuti brzim i skupim metodama mršanja, jer imaju resurse koje prosječni, svakidašnji ljudi nemaju. Slavne mame plaćaju lične trenere, kuhare i dadilje, koji im omogućuju da vrijeme posvete brzom povratku tijela u formu.

Staru formu, onu prije začeća, teško je vratiti – ali ne i nemoguće. Ako želite vratiti stari izgled, morate biti predani i strpljivi. Evo nekoliko savjeta kako da vaše tijelo izgleda kao prije trudnoće!

Stručnjaci upozoravaju da, ako ste imali tešku trudnoću ili još dojite bebu, ne biste se trebali podvrgnuti brzim dijetama. Važno je znati kada početi. Iako većina žena smatra da je dijeta najbrži način za gubitak kilograma nakon poroda, stručnjaci kažu da dramatično gubljenje kalorija nije najbolji način za početak - posebno za dojilje. U toku dojenja biste trebale unositi u organizam bar 1.800 do 2.000 kcal dnevno. Ukoliko jedete manje, ugrozit ćete kvalitetu mlijeka.

Neije pametno početi sa dijetom odmah nakon poroda. Treba pričekati da prođe prvih šest sedmica.  Nagla dijeta tokom ovih nekoliko semdmica prouzrokovat će gubitak energije, neophodne tokom dojenja. Dobra vijest je da dojenje topi kalorije. To može pomoći majkama da izgube kilograme koje su dobile tokom trudnoće. Ukoliko ne dojite, možete pripaziti na unos kalorija, no dovoljno je da mršate pola kilograma sedmično. Tako ćete postepeno postizati željene rezultate, a zadržat ćete energiju koja vam je potrebna za očuvanje zdravlja.

Za razliku od postporođajne dijete koja se ne preporučuje, vježbanje je itekako dozvoljeno. Ne samo da će vam pomoći da vratite svoje tijelo u formu koju ste imali prije trudnoće, nego ćete povećati energiju, te smanjiti rizik od postporođajne depresije. Za početak, počnite sa laganim vježbama. Kada osjetite koji nivo opterećenosti možete podnijeti, zadržite ga. Najbolje je početi sa brzim hodanjem. Izvedite bebu u šetnju, tako ćete udovoljiti i vašem djetetu i svom tijelu. Ako ste osoba koja više voli izazovne aktivnosti, brzom hodanju dodajte vježbe iz trećeg tromjesečja trudnoće, a zatim lagano dodajite i vježbe koje su vam preporučili još u prvim mjesecima trudnoće. Bez obzira koliko želite izgubiti kilograme koje ste dobili tokom trudnoće, bar šest sedmica izbjegavajte aktivnosti koje opterećuju vaše zglobove, poput trčanja i skakanja. Tokom trudnoće tijelo izlučuje relaksin, hormon koji zglobove čini labavijim i sklonijim povredama. Velike količine ovog hormona zadržavaju se u tijelu i prvih nekoliko sedmica nakon poroda. Nagle vježbe sa velikim pritiskom na zglobove mogle bi prouzrokovati ozbiljne povrede. Bez obzira na vrstu vježbi koje radite, ukoliko se pojave simptomi poput krvarenja u zdjelici ili stomaku, ekstremno kratak dah, iscrpljenost nakon laganog vježbanja, bol u mišićima koja ne prestaje ni nakon dva dana, otiđite ljekaru.

Nekoliko savjeta za zdravo mršanje:

Drage mame, nemojte gladovati! Kako bi vaš metabolizam normalno radio, ne preskačite obroke. Jedite više puta dnevno po pola obroka.  Nakupljene masnoće lako ćete istopiti ukoliko se redovno krećete. Bilo da je riječ o šetnji, brzom hodanju ili nekoj zahtjevnijoj aktivnosti, važno je zadržati kontinuitet – dakle, svaki dan! Jedite puno voća i povrća, kako biste unosili dovoljno vitamina u organizam. Pijte dosta tečnosti, ona će vam osigurati detoksikaciju. Neka to budu voda i prirodni sokovi. Izbjegavajte gaziara pića. Također izbjegavajte visokokaloričnu hranu poput mliječnih proizvoda, šećera, soli, brašna. Za kraj zapamtite, vaš metabolizam se predveče usporava. Nemojte jesti poslije 19:00 sati. Ukoliko ipak ogladnite, pojedite jabuku ili neko drugo niskokalorično voće.

Komentari (2)

@Ada ...ovaj trik: "6 dana u sedmici kombinirati setnju, vjezbanje i zdravu ishranu bez slatkisa i sl, a jedan dan je sve dozovljeno", je odlican. I ja ga planiram probati :D

Azra

Majka sam tromjesecne bebe koju dojim i do sada sam izgubila 11 kg od nakupljenih 14 u trudnoci ( s tim da je pri porodu otislo 6kg), a sve zahvaljujuci ovakvim savjetima.
Da je lako - nije, ali imam jedan mali trik koji bih preporucila svim mamama koje zele izgubiti koje kilo: 6 dana u sedmici kombinirati setnju, vjezbanje i zdravu ishranu bez slatkisa i sl, a jedan dan je sve dozovljeno. :)

tako da taj dan dodje kao nagrada.
Meni uspijeva, pa mmame pokusajte.
lijep pozz

Ada
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak