11 savjeta za udobnije i zdravije sjedenje

Prilagodite radno mjesto

Čak i ako imate najskuplju i najbolje ergonomski dizajniranu stolicu ne mora značiti da ćete izbjeći bolove u leđima, vratu i drugim dijelovima tijela koji nastaju usljed nepravilnog sjedenja na radnom mjestu. Stolica mora biti u harmoniji sa ostatkom radne okoline i tek tada možete spriječiti ovakve probleme. A šta ako sebi ne možete priuštiti skupu ergonomsku stolicu? Ne očajavajte, postoje načini na koje možete svoje radno mjesto prilagoditi potrebama i princpima ergonomije.

11 savjeta za udobnije i zdravije sjedenje

1. Shvatite šta je cilj

Specijalna ergonomska stolica obično se predstavlja kao vrhunac udobnosti i garant očuvanja zdravlja na radnom mjestu. Ipak, iako skupa stolica može mnogo pomoći, ne zaboravite da je osnovni cilj postići balans i pronaći stolicu koja pristaje vama, osigurava dobru podršku smanjuje pritisak na leđa, te je koristiti pravilno u odnosu na radnu sredinu.

Prije nego što pregledate svoju stolicu, pogledajte i ostale faktore: visinu stola, način na koji sjedite, visinu kompjuterskog ekrana i pokušajte unaprijediti svaki od njih.

2. Uklopite se u svoju radnu okolinu

Umjesto da samo odete u radnju i kupite novu stolicu, upitajte se "kakva stolica će odgovarati mom radnom mjestu?". Razmislite koliko dugo sjedite i kako sjedite za svojim radnim stolom.

Da li ste samo prislonjeni uz stolicu ili u potpunosti zavaljeni u nju? Trebate li podesiti stolicu? Gdje se nalazi računar u odnosu na vaše tijelo?

Odredite vašu radnu površinu (uzmite u obzir poziciju ruku, laktova i šaka u odnosu na visinu stola i računara) i obavezno pronađite stolicu koja će vam omogućiti da se prilagodite visini stola. Odgovarajuča visina stola razlikuje se kod različitih zanimanja i konačnu odluku treba donijeti svako za sebe.

3. Postanite "serija pravih uglova"

Sjedite uspravno i koliko je moguće bliže stolu, a da vam je pri tome udobno. Nadlktice neka su vam paralelne sa kičmom, a šake opuštene na površini stola.

Sada pogledajte da li su vam laktovi savijeni pod uglom od 90 stepeni. Ako nisu, podignite ili spustite stolicu da budu.

Također, pobrinite se i da su vam koljena savijena pod 90 stepeni. Ovo je idealan položaj za sjedenje u kojem biste trebali biti što je duže moguće. Ukoliko vam vremenom koncetracija opadne i primjetite da se se ponovo zavalili u stolicu, odmorite se, istegnite i ponovo zauzmite ovaj, ispravan položaj.

4. Nemojte sjediti previsoko ukoliko to nije neophodno

Da li ste zanli da vaši članci otiču i do 6-8% tokom dana, a kod osoba koje imaju problema sa leđima, nogama ili cirkulacijom i do 10-15%? Ovo je posebno izraženo ukoliko sjedite visoko sa nogama koje vise.

Uopšteno govoreći, visina sjedišta od 40-50cm je najbolja za većinu zanimanja. Da biste provjerili da li je vaša stolica podešena previsoko provucite prst ispod butine na prednjem dijelu stolice. Ukoliko to možete lako uraditi, stolica je na dobroj visini, ukoliko ne možete, stolica nije na dobroj visini što može voditi ka dodatnom pritisku na stopala. Za takve situacije donosimo slijedeći savjet:

5. Ponekad podignite stopala

U situacijama gdje morate podizati stopala zbog toga što su vam stolica ili sto previsoki razmislite o štokrli za noge na kojoj ćete stopala moći odmoriti umjesto da ih ostavite da vise cijelog dana. Ovo će smanjiti pritisak na stopala kao i mogućnost bolova na kraju radnog dana.

6. Ukoliko je potrebno i moguće, podignite radnu površinu

Ako ste visoki, vjerovatno vam je poznat ovaj problem: imate previše mjesta između butina i stolice. Ako možete provući i čitavu šaku između butina i ruba stolice, stolica vam je preduboka. Pokušajte podići radnu površinu, a zatim i visinu stolice i na taj način se dovesti u ispravan položaj.

7. Ostavite prostora od stolice do potkoljenice

Od prednjeg ruba stolice do vaše potkoljenice mora biti dovoljno prostora da stane jedna šaka. Ako možete provući šaku između prednjeg ruba stolice i potkoljenice, vjerovatno imate dovoljno prostora za cirkulaciju, ako ne, stolica vam je preduboka.

Pomjerite naslonjač prema naprijed ili ubacite jastuk iza leđa kako biste poduprli donja leđa ili razmislite o kupovini nove stolice koja bi mogla riješiti ovaj problem.

8. Leđa moraju imati potporu

Potpora leđa je glavni fokus svih ergonomskih stolica, ali šta je to što stolicu čini dobrom?

U idealnom slučaju, stolica bi trebala raditi slijedeće: osigurati potpru sa leđa pod uglom od oko 90 stepeni (malo iznad i malo ispod), te pogurati vaša leđa prema naprijed kada se zavalite u stolicu.

Ovakva potpora je veoma značajna u trenucima kada se opustite na stolici na kraju zamornog dana. Imajući ovo u vidu, širina naslona trebala bi biti od 30 do 50cm.

9. Sjedite uspravno

Bol u donjem dijelu leđa

Vrlo često ljudi imaju odlične stolice sa dobrom potporom leđa, ali ne koriste ove prednosti jer sjede na rubu stolice. Budite pametni i svjesno se natjerajte da prislonite stražnjicu uz naslonjač umjesto da ležite zavaljeni u stolicu čime stavljate dodatni pritisak na lumbarne diskove i druge dijelove donjih leđa.

10. Podesite ekran

Ako ste podesili visinu stolice i stola na način kako je objašnjeno u predhodnim savjetima, sjeli na način na koji smo preporučili, zatvorite oči i duboko udahnite. Namjestite glavu kao da gledate ispred sebe i otvorite oči. Sada biste trebali gledati direktno u centar svog kompjuterskog ekrana. Ukoliko to nije slučaj, podesite njegovu visinu. Po potrebi stavite nešto ispod monitora, par knjiga ili neku kutiju. Na ovaj način smanjićete mogućnost bolova u vratu i istegnuća.

11. Podsite naslonjače za ruke

Naslonjači za ruke imaju značajnu ulogu u smanjenju bolova u vratu i ramenima i sprejćavaju vas da se iskrivite prema naprijed u svojoj stolici.

Podesite naslonjače za ruke tako da su vam ruke blago podignute u ramenima. Na taj način poduprijećete laktove i ukloniti pritisak sa ramena.

Moguće je da ćete nakon svih ovih sitnih promjena u načinu na koji sjedite ipak odlučiti da vam je potrebna nova stolica. Ako krenete u kupovinu, sada znate šta trebate tražiti.

Komentari (1)

Definitivno ne postoji osoba kojoj ovi savjeti nisu potrebni,
odlican clanak!
Hvala sto objavljujete ovako korisne stvari, i samo nastavite. :)
Samo se nadam da mi nece biti tesko da se naviknim pravilno sjediti...

kiki
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak