Biološki sat i unutarnji organi ljudskog tijela

Prilagodite se

Unutar naših tijela postoji biološki sat koji je usklađen sa prirodom, baš kao što je to slučaj i sa svim drugim bićima poput biljaka i životinja, koje prema položaju sunca dobro znaju kada je vrijeme spavanja, a kada je vrijeme za buđenje.

Biološki sat i unutarnji organi ljudskog tijela
Foto: Unsplash

Taj sat besprijekorno funkcioniše tokom cijelog ljudskog života, a prema njemu se orijentišu svi mali, ali jako važni, unutarnji procesi. Prema tome, svima je poznato da je potpuno prirodno spavati tokom noći i buditi se ranije ujutro jer tada naše tijelo najbolje funkcioniše.

Ono što se vjerovatno nikada nismo zapitali jeste prosto pitanje, zbog čega je to prirodno i kakve to veze naše tijelo ima sa položajem sunca, smjenom dana i noći?

Naučnici su uspjeli doći do svih odgovora i detaljno ih objasniti široj javnosti, a njihov odgovor predstavlja raspored funkcija unutrašnjih organa usklađenih sa našim untarnjim satom, a raspored događanja izgleda ovako:

21.00 – 22.00 - Tijelo eliminiše toksične hemikalije iz imunološkog sustava (limfni čvorovi). 

22.00 – 01.00 - Jetra eliminiše otrove i regeneriše se.

00.00 – 04.00 - Koštana srž stvara krv.

00.01 – 03.00 - Žučni mjehur eliminiše toksine i obnavlja se.

03.00 – 05.00 - Pluća eliminišu toksine i obnavljaju se.

05.00 – 07.00 - Debelo crijevo eliminiše toksine i obnavlja se. To je također pravilno vrijeme da ih se isprazni.

07.00 – 09.00 - Vitamini, minerali, hranjive tvari upijaju se u probavnom traktu.

Tumačenje biološkog rasporeda je jednostavno, pa ne treba biti ni ljekar ni neki posebni stručnjak da bi se moglo shvatiti da je upravo period između 21:00 i 22:00 sata savršen za utonuti u duboki san kako bi se ove sve vitalne funkcije mogle perfektno obaviti bez ikakvih smetnji.

S druge strane, period od 7 pa do 9 sati ujutro, stvoren je za prvi obrok - doručak, kojeg većina nas upravo jede nakon perioda najveće moguće iskorištenosti materija. Upravo zbog svega toga naučnici su došli na jasan zaključak da je savršeno vrijeme za spavanje ono najprirodnije, vrijeme koje je kod naših predaka uvijek bilo rezervisano za san - od 22:00 do 6:00 sati.

Komentari (1)

Zasto, tek kad dobro izmucimo organizam, pocnemo da obracamo paznju, na "bioloski sat" i "veliko spremanje" organizma. Medjutim, i tada gledamo, kako cemo prosvercovati poneku, stecenu, losu naviku. Sigurna sam, da nisam jedina, koja to radi, A TO, NARAVNO, NIJE DOBRO, ZATO APELUJEM "POD HITNO, PROMENIMO NAVIKE NA BOLJE",
VOLIMO I POSTUJMO SEBE, SVOJ ORGANIZAM I SVOJE ZDRAVLJE.

Cica
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak