Detoksikacija organizma nakon praznika

Preznojavanjem i biljem

Za vrijeme i nakon praznika, tijelu je potrebna detoksikacija da ostane zdravo i izbjegne sve eventualne gripe i viruse. Vrlo je važno održavati imunološki sistem i čistiti tijelo od raznih toksina opasnih po naše zdravlje. Slijede neki savjeti koji su načini najbolji za to.

Detoksikacija organizma nakon praznika
Ukoliko imate pristup sauni, ne postoji bolji način od detoksikacije zimi.

Detoksikacija preznojavanjem

Preznojavanje je jedan od najosnovnijih načina detoksikacije, i jedan od najtradicionalnijih načina. Preznojavanje se koristilo još kod autohtonih naroda Amerike, preko Eskima i Maja. Koristilo se za sve svrhe, od izlječenja od gripe i ranjenog mišića, do istjeravanja đavola.

Postoje dva osnovna načina znojenja. Prvi je sport, ali problem se javlja u hladnim danima, kad proizvodnja znoja nije jednaka za isti uložen napor kao u vrućim danima.

Dobra zamjena u toku zime je Bikram Yoga. Yoga koja se izvodi u vrućim prostorijama, donosi vam znoj, plus mobilnost, balans i koordinaciju. Možete je obavljati jednom sedmično u toku zimskih dana, sigurno je da vrijedi.

Ukoliko imate pristup sauni, ne postoji bolji način od detoksikacije zimi. Uz to, mentalno i fizički se oslobađate stresa. Ukoliko izaberete saunu kao način preznojavanja, tako ćete se riješiti detoksikacijom toksičnih metala koji postoje u našem okruženju. Zahvaljujući temperaturi koja je djelovala na metabolizam za vrijeme boravka u sauni, i nekoliko sati kasnije se nastoji ohladiti.

Još jedan način preznojavanja u zimskim danima je kardio trening u teretani. Ukoliko izvedete dobro, to može biti dobar način detoksikacije. Možete obaviti vježbe na tri sprave u 15 minuta. Počnite sa spravom za veslanje, zatim odradite nekoliko sprinteva na traci za trčanje, i vratite se na veslanje. Ovo vam može biti odličan kardio trening, ako ga shvatite dovoljno ozbiljno i naizmjenice budete radili ove vježbe. Znoj je zagarantovan.

Biljna detoksikacija

Čaj od koprive se pokazao kao odličan detoksični napitak za krv, čak i kao dobar diuretik, jer pomaže da izbacite sve toksine iz organizma. Kopriva je izuzetno dobra za bubrege. Korisna je za izbacivanje pijeska iz mjehura, i otapanje bubrežnog kamenca. Kopriva je vrlo snažan krvni čistač, koji izbacuje toksine i metabolistički otpad, stimulirajući bubrege da izlučuje više vode. Čaj od koprive pročišćava cijeli probavni trakt, aktivirajući tjelesne prirodne odbrambene mehanizme. S ovim čajem je dobro početi novi dan, a također je dobar lijek protiv mamurluka, za one koji imaju s tim problema.

Ekstrakt artičoke ima dobar utjecaj na jetru, kao moćan detoksikator. Za vrijeme detoksikacije jetre, toksini mogu često biti pretvoreni u još štetnije tvari. Ukoliko nema dobre zaštite, jetra može biti oštećena svaki put pri ovom procesu. Pokazalo se da je ekstrakt artičoke pravo rješenje ovog problema.

Drugi savjeti za detoksiranje

Postoje mnoge stvari koje možete iskoristiti u ovoj situaciji. Sljedeći savjeti će vam sigurno pomoći nakon praznika.

  • Priuštite sebi dobar san. To je uvijek važno, a u zadnje vrijeme dosta zanemareno u ovom ubrzanom životu.
  • Ako postoje dva dodatka koja morate uzimajte u toku cijele godine, onda je to riblje ulje i ZMA. Ovo nisu u potpunosti dodaci za detoksikaciju, ali će vam pomoći da se osjećate dobro u toku cijele godine. ZMA je kombinacija cinka aspartata i magnezij aspartata.
  • Održavajte crijeva zdravima. Uzmite jednom ili dvaput godišnje probiotične preparate za očistiti cijeli sistem.

Komentari (2)

1) Aspartat ilitiga aspartinska kiselina je neesencijalna aminokiselina, što će rećiu da ju organizam može sam stvarati i osiguravati dostatne količine iste, pa njeno dodatno unošenje nije nešto posebno potrebno.
2) Teški metali teško da će se ukloniti znojenjem, jer su primarno stacionirani u jetri, koja je ipak nešto malo dublje ispod kože i u području u kojem nema tako puno znojnih žlijezdi.
3) Svi tzv. toksini, ilitiga metaboliti/produkti metabolizma imaju svoj prirodan način izlučivanja - preko bubrega i mokraće. Znojenje je proces kojim se tjelo hladi - izlučivanje ostataka ide samo zato što tijelo treba od nekud stvoriti puno vode za hlađenje. Dakle, znojenjem ne izbuacujemo sve što bi inače ionako preko bubrega izišlo van.

Alen

Super savjeti! Treba ih praktikovati povremeno ;)

DzeNySa
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak