Koliko je staro vaše tijelo?

Sat otkucava!

Genetski sat vaših ćelija neprestano otkucava, ali fizička aktivnost ima sposobnost da konstatno vraća mladnost. U novijim istraživanjima je došlo do saznanja da različiti organi i tkiva iz organizma stare različitim tempom. I pored toga što veliki dio genetskih predispozicija je determinirano, na naučnom putu postoje i drugi dokazani načini kako možete ostati mladi i zdravi što duži vremenski period. 

Koliko je staro vaše tijelo?
Pexels

U produžetku, pročitajte nešto više o tome kako vježbanje može da uspori tjelesni sat. 

Srce i pluća

Istraživanja objavljena u The Journal of Applied Physiology, su pokazala da osobe koje se bave fizičkom aktivnošću i koji produžuju sa treninzima u starijim godinama imaju duplo bolji fitnes nivo kardiovaskularnog sistema od onih koji se izležavaju na kauču. Zato, starije osobe moraju da ostanu aktivne ukoliko žele da njihov organizam funkcioniše normalno, ali isto tako treba dovoljno vremena odvojiti za proces oporavka i ozdravljenja jer ipak, njihovo tijelo radi malo sporije nego tijelo mlađeg čovjeka. 

Mišići

Početkom četvrtog desetljeća vašeg života, vaši mišići polako počinju da se razgrađuju tempom od 5% za dekadu. Ali, dokazano je da redovono vježbanje određenog kardio treninga ili nekog malo jače, ima potencijal da umanji ovaj proces, pa čak i ako sa treningom počente u kasnjim godinama.

Zglobovi

O zglobovima treba misliti još dok ste mladi, jer u starijim godinama im nema baš nekog oporavka. Štedite koljena trčanjem na odogovarajuće podloge i uvijek vodite računa o položaju tijela dok vozite biciklo ili dok ste u teretani. Odgovarajući trening sa odgovarajućom tehnikom je kljuć dugovječnosti.

Grudi

Jedna od glavnih tema među ženskom populacijom je to kako održati grudi u svojoj mladolikoj formi, čvrsto i na mjestu. Promjene se najčešće dešavaju zbog slabljenja Kuperovih ligamentata u tkivu koje se nalazi u grudima. Određenim treningom se ovaj proces može usporiti, i grudi vam mogu biti duže vremena onakve kakve vi želite da budu.

Ćelije

Svaki hromozom u našim ćelijama predstavlja nositelja genetskog ključa, koji je zaštitno pokriven telomerom. Dužina ovih telomera je direktno povezana sa biološkom starošću, što kraći telomer - to je biološi mlađa ćelija. Istraživanja ukazuju da oni srednjovjekovni ljudi koji su trčali su imali 75 puta kraće telomere od vršnjaka koji su imali minimalno aktivan život. 

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak