Najbolji načini za ublažavanje upale mišića

Korisni savjeti

Dan ili nekada dva nakon žestokog treninga, i jednostavna operacija poput oblačenja cipela može biti čak i nemoguća. Ipak, iako se upala mišića ne može izbjeći, postoji mnogo efektnih načina koji mogu pomoći da se lakše prebrodi taj prilično nezgodni period.

Najbolji načini za ublažavanje upale mišića
Foto: Unsplash

Ključ u borbi sa upalom mišića je u ubrzavanju cirkulacije, a evo i plana kako to izvesti:

1. Istezanje i valjak od pjene

Treba se fokusirati na veće mišićne grupe. Istezanje i vježbe sa valjkom su najbolji načini za povećanje protoka krvi kroz mišiće, što je od vitalne važnosti za ublažavanje upala.

2. Ledena kupka

Veliki broj profesionalnih sportista uranja donju polovinu ili cijelo tijelo u hladnu kupku nakon teških sprintova i treninga uopšte. Kad god se mišić napumpa od vježbanja, hladnoća vode tjera krv iz mišića, te se na taj način automatski smanjuje i mogućnost upale. Ovo ima isti učinak kao i stavljanje leda na oteklinu, međutim hladna voda u kadi može uticati na cijelo tijelo. Ipak, ovo može biti malo nezgodno budući da se u organizmu proizvodi pravi šok, pa obavezno treba razmisliti i o narednom savjetu s kojim se može vezati. 

3. Kontrast tuširanje

Dakle, ako niste baš raspoloženi i hrabri za skok u hladnu kupku, a još uvijek želite imati korist od hladne vode, igranje sa temperaturom vode tuša je pravo rješenje. Dakle tuširanje počinje sa mlakom vodom i traje jednu do dvije minute. Nakon toga se temperatura vode treba drastično smanjiti, što u početku može biti malo šokantno, ali i dobro. Nakon minuta ili dva, pokušati naći neku srednju temperaturu između dvije već korištene i tako tuširanjem od još pet do šest minuta završiti tuširanje.

U svakom slučaju upale su nešto od čega ne možemo pobjeći u potpunosti ukoliko želimo napredak. Zanimljivo je da bodybuilderi dobijanje upale mišića u dosta slučajeva smatraju odličnim znakom koji im je najbolji pokazatelj da su uspjeli pronaći pravu vježbu i pogodili ciljani mišić na pravi način.

Komentari (1)

Ovo sam i ja mislio do pre par godina, tako pise u vecini udzbenika koji su pisani pre 10 i vise godina ili u onima koji su iz njih ucili pa pisali knjige. Pre dve godine sam polagao ispit iz fiziologije na medicinskom fakultetu u Novom Sadu i profesor mi je objasnio da upala misica nema nikakve veze sa mlecnim kiselinama, vec da nastaje iskljucivo kao posledica pretreniranosti i delimicnog kidanja vlakana misica pri u glavnom ekscentricnim kontrakcijama misica (to je onaj momenat kada se isteze misic, recimo kada radimo cucnjeve u momentu kada se spustamo u cucanj). Ove kontrakcije su u glavnom uzrocnici povreda,pa tako i upala. Povecanjem protoka krvi kroz misice doci ce do brzeg obnavljanja misicnog vlakna, pa se iz tog razloga kaze da se upala razbija vezbom manjeg inteziteta. Ako ja gresim, gresi profesor koji mi je objasnio,a on je ipak covek doktor nauka...

Milos
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak