Prirodni antibiotici

Korisni savjeti

U nekim situacijama je neophodno da se piju antibiotici ili neki drugi lijekovi, ali postoje situacije u kojima se antibiotici mogu zamjeniti prirodnim antibioticima, a efekat je skoro pa isti. Upravo zbog toga, izbjegavajte vještačke lijekove uvijek kada to možete. 

Prirodni antibiotici
Foto: Unsplash

Neki farmaceutski proizvodi su samo spoj nekih prirodnih suptanci, dok su drugi relativno štetni za zdravlje i trebate ih što više možete izbjegavati. Probajte neki od ovih prirodnih antibiotika koji dokazano pomažu.

Žalfija

U historiji se koristila kao antibiotik. Naročito je dobra za grlo, kod respiratornih infekcija, kao i infekcija usne šupljine. Ona je isto jako korisna kod infekcija želuca i problema sa crijevima. Pomaže pri smanjenju temperature i bolova u tijelu koji se javljaju tokom prehlade i gripe. 

Med

Za med je dokazano da ima antibakterijska svojstva, može izliječiti osip na koži, ogrebotine i opekline, može da očisti vaše zube i usnu šupljinu od bakterija i da zaustavi krvarenje nepca, a djelotvoran je i u liječevu čireva i plikova na koži. Ali, jako je bitno da birate pravi prirodan med.

Cimet

Jedna istraživanja su dokazala da cimet može da ubije skoro sve bakterije koje se mogu naći u bolnicama, ali i da je smrtni neprijatelj zlotvornoj bakteriji ešerihiji koli. 

Luk

Dokazano je da luk liječi ili pomaže kod liječenja brojnih bolesti, a jedan od moćnih sastojaka koje sadrži luk je almacin, koji u suštini pokazuje antibakterijska i antigljivična svojstva. On efikasno liječi zubobolju (dovoljno je da se isjecka malo luka i da se stavi na bolan zub), kašalj, bol u grlu, kao i mnoge druge bolesti i upale.

Karanfilić

Ako želite da ublažite zubobolju, dovoljno je samo nekoliko minuta da žvaćete karanfilić i bol može u potpunosti da isčezne u roku od sat vremena. Ipak, karanfilić je puno efikasniji kada se od njega napravi ulje. 

Origano

Stari Grci su pripremali ulje od origana za liječenje rana, probleme sa disajnim putevima, ali i kod ujeda zmija. U srednjem vijeku on je postao jako popularan i u zapadnoj Evropi kada se počeo koristiti za liječenje raznih infekcija. 

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak