Prirodno pročišćavanje tijela

Začini i bilja

Začini i bilja mogu da budu izuzetno snažni faktori u službi čišćenja tijela, tako što ubijaju bakterije i strane tvari koje mogu da vrebaju unutar tijela. Istina je da smo kroz razvoj počeli da jedemo raznoliko bilje, začine i namirnice koje imaju antivirusna svojstva. Nažalost danas zbog moderne i prerađene hrane, zaboravljamo na prirodne ljekovite namirnice.  Godinama smo ne samo da poboljšamo okus naše hrane, već i za naše zdravlje koristili bijeli luk, komorač, đumbir, cimet, biber i mnoge druge začine.

Prirodno pročišćavanje tijela
Timijan ili majčina dušica se smatra vrlo korisnom biljkom, zbog toga što sadrži timol a koji djeluje antibakterijski i koji je tako snažan da se kao glavna komponenta nalazi u raznim tečnostima za ispiranje usta.

Malo ćemo detaljnije pisati o tome kako neke od ovih vrsta hrane mogu imati jak uticaj na vaše tijelo u nadi da ćete neke od njih odlučiti koristiti za kuhanje i jelo kod kuće.

Timijan ili majčina dušica se smatra vrlo korisnom biljkom, zbog toga što sadrži timol a koji djeluje antibakterijski i koji je tako snažan da se kao glavna komponenta nalazi u raznim tečnostima za ispiranje usta. Glavno djelovanje je antimikrobno, spazmolitično, posebno se koristi kod katara dišnih puteva. Ranije se koristila za liječenje glavobolje, bolesti jetre, te kod  poboljšavanja  apetita i poticanja  vjetrova, također se koristi kod bolesti mjehura i bubrega. Vanjska primjena podrazumijeva utrljavanje za liječenje reumatskih tegoba i kao dezinfekcijsko sredstvo. Za pripremu čaja uzmite 1,5 – 2 grama ( 1 - 1,5 čajna kašičica) na jednu šolju koja se prelije vrelom vodom i ostavi da odstoji, možete zasladiti sa medom po želji.

Bijeli luk -  dobro poznat po antibakterijskim svojstvima,  može da uspori i ubije više od 60 vrsta gljivica i bakterija, uključujući i neke od najjačih poznatih čovjeku kao što je salmonela. Svježi bijeli luk se pokazao efikasnim u borbi protiv E. coli, meticilin rezistentnog staph aureus , salmonela enteritidis i candida albicans u laboratorijskim uslovima. Nije iznenađenje što je poznat kao prirodni antibiotik, a također ima i velik sadržaj antioksidanata. Brojna klinička istraživanja potvrđuju efikasnost ekstrakta bijelog luka, kod povišenih masti u krvi, tromboza i drugih kardiovaskularnih oboljenja.  Što se tiče kuhanja može da se doda skoro svakom jelu, a posebno se dobro slaže sa crvenim mesom i sa peradi. Možete da napravite ukusnu  marinadu za piletinu tako što ćete u maslinovo ulje dodati protisnuti bijeli luk, malo soka od limuna, morske soli, bibera  zatim namazati piletinu i ostaviti preko noći u frižideru i peći slijedeći dan.

Đumbir je trajna gomoljasta biljka iz porodice ljiljana poznata po svome korijenju, koji se koristi već hiljadama godina kao lijek,  začin, hrana i sredstvo za uljepšavanje. Posjeduje anti-bakterijska svojstva, anti-gljivična i anti-toksična svojstva, te se zbog toga koristi kao prevencija prehlade i gripe. Sadrži tvar koja se zove gingerol, a koja služi za ubijanje parazita i bakterija. Može da se konzumira kao čaj ili da se koristi u raznim jelima kao što su azijski kari i dinstana jela. Sto grama korijena đumbira ima energetsku vrijednost od 80 kcal, od čega je sadržaj proteina 1,82 grama, masti 0,75 grama i 18 grama ugljikohidrata. Za jednostavan čaj od đumbira pokušajte slijedeće: kao prvo narežite đumbir na tanke kriške, dodajte kriške u posudu sa prokuhanom vodom, na maloj temperaturi ostavite da kuha nekih 20-30 minuta. Nakon 20-30 minuta procijedite čaj i dodajte med i limunov sok po želji. Iako je limun, med i đumbir većinom povezan sa hladnim vremenom, može da se pije tokom cijele godine tako što nas rashladi i čisti tijelo tokom ljeta, a tokom zime nas zagrijava i aktivira.

Ljute papričice – kapsicin je komponenta ljutih papričica koja djeluje protiv parazita, te se može dodavati u razne vrste jela kao začin. Pozitivan učinak ljutih papričica na probavni trakt je poznat već dugo vremena. Njihovo umirujuće dejstvo pomaže pri proizvodnji „dobre“ želučane kiseline, te istodobno pročišćavaju želudac. Također se vjeruje da papričice mogu pomoći pri mršavljenju, jer tvar koja ih čini ljutim ubrzava metabolizam. Crvene ljute papričice sadrže velike količine vitamina C, čak više nego agrumi, a bogate su i vitaminom B6, kalijem, magnezijem i željezom, te kao takve jačaju imunološki sistem.

Klinčić – povezan  sa praznicima, pa se rijetko koristi izvan tih razdoblja. Klinčić sadrži eugenol kariofilen koji uništavaju parazite u tijelu tako što putuju kroz krvotok do počinitelja. Iako se klinčić inače koristi kao dodatak slatkim jelima, on također može da se doda u čili ili u druga ukusna jela poput gulaša. Može da bude jako ukusan dodatak domaćem slatku od jabuka. Može se žvakati kako bi se osvježio dah, a može da se koristi za smirivanje nadutosti i nadimanja.

Mi smo opisali neke od bilja, ali naravno imamo i mnoge druge biljke i razne začine koji nam mogu pomoći u čišćenju našeg tijela i popraviti nam zdravlje. Kako biste poboljšali zdravlje jako je važno da prilikom kuhanja koristite ove namirnice jer one mogu da imaju jako blagotvoran učinak na vaše zdravlje. Najmanje što možemo da učinimo za dobrobit našeg zdravlja jeste da koristimo razna prirodna sredstva da pročistimo tijelo od raznih nepoželjnih bakterija i parazita.

Komentari (7)

Koristim dosta toga. Naj vise mi deluje ljuta papricica. Upravo sam izbacila parazite. Strah me uhvatio da tako nesto posedujemo u organizmu.

Stanojka Matic

Bravo,
ovakvi tekstovi nam trebaju, samo nastavite

pahuljica

Preporučujem žvakanje klinčića, zabavno je i jako, jakooo zdravo.

emina

super tekst

Dijana

Budem probala :) hvala.

Daisy

Ako ti smeta miris onda probaj popiti čehnu bijelog luka sa vodom, ili još bolje jogurtom. Popiješ ga kao tabletu, nečeš imati zadah po luku, a jačaš imunitet... samo nemoj pretjerati bijeli luk snižava krvni pritisak.

@Daisy

Nismo svjesni koliko su dobre te biljcice..:) Steta sto bijeli luk nema bas prijatan miris, jako je zdrav nije bezveze nazvan prirodni antibiotik.

Daisy
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak