Većina griješi: Koje je pogrešno vrijeme za kafu?

Pogled s naučne strane

Iako je ispijanje kafe jutarnji i dnevni ritual kog se drži većina ljudi na Planeti, nauka je analizirajući uticaj kofeina na ljudski organizam jasno otkrila da se dobar dio ljudskih navika vezanih za "kahvenisanje" tempira u potpuno pogrešno vrijeme.

Većina griješi: Koje je pogrešno vrijeme za kafu?
Foto: Unsplash

Analize su vršene na osnovu dnevnog rasporeda lučenja hormona u tijelu, a koji mogu doći u direktni sukob sa unesenim kofeinom u organizam.

Tako su naučnici još ranije utvrdili da kortizol, hormon stresa, pored poznate funkcije pripremanja organizma za opasne i izazovne situacije, isto tako pomaže organizmu da se razbudi, te svoj vrhunac u prisutnosti u krvi doživljava ujutro u periodu od 8 do 9 sati.

U tom razdoblju tempirano ispijanje kafe ili energetskog napitka, vodi do samog smanjenja efekta kofeina, a što je još gore, podiže i nivo tolerancije organizma na kofein kroz duži period.

Sve to znači da u budućnosti za postizanje efekta budnosti, tijelo će zahtijevati dosta veće količine kofeina, što nije ni dobro, a ni praktično.

Jutarnju kafu treba tempirati tek poslije 9 sati, a postoje i druga idealna vremena za ispijanje kafe tokom dana, o tome više u nastavku.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak