Potisak ramenima - Birati šipku ili bučice?

Prednosti i mane

Svima je jasno da deltoidi ramena predstavljaju mišićnu grupu direktno odgovornu za atraktivan izgled gornjeg dijela muškog tijela, pa ukoliko su ovi mišići dovoljno razvijeni svaki odjevni predmet jednostavno mora dobro stajati na takvom tijelu. Upravo za razvijanje ovih mišića, najbolje i najprovjerenije vježbe su svakako potisci iznad glave sa bučicama ili sa šipkom.

Potisak ramenima - Birati šipku ili bučice?
Foto: Unsplash

Sada se postavlja pitanje, šta je bolje, šipka ili bučice, da li odabrati prvu ili drugu varijantu, ili su i jedna i druga jednako važne?

Potisak sa šipkom

Vježba koja spada u red najatraktivnijih i stoji odmah uz čuveni bench potisak, čučnjeve i veslanja. Sa ovom vježbom, vježbač je u mogućnosti pogoditi istovremeno prednju i srednju glavu deltoidnog kompleksa, a ako već trenira sa šipkom, tada u izvođenju ponavljanja učestvuju i trapezi, tricepsi i gornji dio prsa.

Osnovna prednost šipke u odnosu na bučice je mogućnost većeg opterećenja, ali to istovremeno može biti i glavna mana, jer se ozlijede mnogo češće dobijaju na ovaj način u poređenju sa izvođenjem istih zahvata ali sa bučicama. Osim toga, neugodan položaj i žestok pritisak na završetak kičme mogu biti okidač za javljanje hroničnih bolova u predjelu donjih leđa.

Potisak s bučicama 

Izvođenje ove vježbe je moguće češće vidjeti nego izvođenje vojničkog potiska sa šipkom, a razlog je najčešće potpuno jednostavan - zato što je klupa za izvođenje potiska sa šikom iznad glave zauzeta, a izbor bučica je u svakoj teretani prilično veliki. 

Međutim, osim jednostavnosti, potisak sa bučicama ima i nekoliko drugih prednosti. Sa ovakvim načinom vježbanja, opterećenje je ravnomjerno raspoređeno i ne postoji mogućnost varanja, odnosno ispomoći jedne - snažnije ruke onoj slabijoj, a zahvaljujući tome što je neophodno balansiranje sa tegom, u radu učestvuju i dodatna mišićna vlakna, pa je čak i zadnji deltoid nekada aktivan.

Zbog takvog raspoređivanja opterećenja na više mišićnih vlakana, slobodniji su pokreti i lakše se vlada teretom, a kada se svemu tome još doda da su bučice manje težine od tegova nanizanih na šipku, mogućnosti dobijanja povrede su drastično manje. Ipak, za veliku masu potrebne su i velike kilaže, samo što to može biti problematično kod ramena jer je sa jedne strane kruga rizik od slabog napretka, a ukoliko se pretjera sa kilažom sa druge strane se nalazi veliki rizik od povreda.

Da zaključimo, svi imaju argumente za i argumente protiv jedne odnosno druge verzije, i u samom našem izlaganju neke osobe će odlučiti da je za njih primarno jedno, a druge će odabrati drugo. Bilo kako bilo, radi se o dvije fenomenalne vježbe, pa bi najbolje bilo napraviti neku vrstu kompromisa i kombinovati izvođenje i jedne i druge vježbe za najbolji napredak, a istovremeno i kako se ne bi doveli do povrede ramena koja generalno spada u red najnezgodnijih.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak