Skvoš – prolijte znoj i dobro se zabavite

Brzina i fleksibilnost

Pitajte bilo koga ko se bavi tenisom i reći će vam da je skvoš sport za frustrirane tenisere koji ne mogu pogoditi lopticom u polje. Međutim, stvarnost je potpuno drugačija. Skvoš je ekstremno energtičan sport za osobe koje se ne boje proliti znoj. Dva igrača neophodna su za ovu igru, kao i bijela prostorija, tj. teren i mala crna lopta koju kao projktil igrači udaraju o sva četiri zida, a nerijetko i jedan o drugog.

Skvoš – prolijte znoj i dobro se zabavite
Izuzetan način da sagorite kalorije i oslodobite se stresa

Taktika je jednostavna: rastrčite protivnika po terenu dok vi udarate loptu ne mičući se sa centra i on (ili ona) će se ubrzo srušiti u znoju. Zvuči jednostavno, ali ne znate ništa dok ne pokušate.

Kao tjelovježba, skvoš je izuzetno efikasan. Zahtjeva mnogo više energije od tenisa i troši čak i do 600 kalorija na sat. Svako može pokušati, ali ne može svako igrati sat vremena skvoša. Neutrenirani mišići, tokom partije ovog sporta, vrlo lako će se povrijediti ili istegnuti zbog velike brzine kojom se igra i mnogo naglih zaokreta. Zato se ovaj sport preporučuje osobama koje su već u formi, dok se početnicima savjetuje da prvo određeno vrijeme provedu na biciklu, trčeći ili hodajući dok ne postignu formu dovoljnu za redovan termin na terenu za skvoš.

Da biste dostigli vrhunac forme, trebate igrati skvoš tri puta sedmično, tokom cijele godine. Uvijek popijte čašu vode prije termina na skvoš terenu, obavite desetominutno zagrijavanje i istezanje, jer će vam biti neophodno. Kada završite sa partijom skvoša, obucite neki džemper i popijte još malo vode, jer će se nakon veliko napora tijelo ohladiti vrlo brzo.

Za šta je koristan skvoš?

Skvoš će doprijenjeti kardiovaskularnoj spremi i izdržljivosti organizma. Tokom jedne partije dobro ćete se istrčati, skakati i padati. Teško da ćete naći zabavniji i žešći aerobni trening. Ovaj sport ojačaće vaše noge i stražnjicu, te povećati flekisbilnost i snagu u leđima i abdomenu. Uz to, skvoš će vas osloboditi stresa!  Koliko ste samo puta tokom radnog dana poželjeli da nešto udarite iz sve snage – crna loptica je sada tu i na dohvat reketa!

Česte povrede

Ukoliko niste u top formi i niste se adekvatno zagrijali i istegnuli prije partije skvoša, rizikujete povrede. Najčešće povrede su istegnuća mišića ruku, nogu i leđa, pogotovo ako ste počeli igrati nezagrijani. Skvoš se igra u maloj sobici sa vrlo brzom loptom, ne očekujte da vas nikada neće pogoditi. Također, i sudari sa saigračim ili sa zidovima nisu rijetkost, pa dobro obratite pažnju na svoje i sve ostale pokrete na terenu, a nošenje zaštitnih naočala mođže se pokazati vrlo korisnim. Kao i u tenisu, ukoliko igrate previše često, moguće je da opteretite lakat (teniski lakat).

Činjenice

Igranjem skvoša sagarate 9,5 do 11,5 kalorija u minuti. Skvoš djeluje na noge, ruke, ramena, leđa i abdomen, poboljšava brzinu, mobilnost, snagu, izdržljivost i fleksibilnost.

Da biste se bavili skvošem trebate imati par tena za skvoš, reket i loptu. Teren se iznajmljuje na sat.

Komentari (2)

Pozdrav,
Gdje nabaviti elemente za postavljanje terena,mozete li mi pomoci u tome?LP

Omar

Postoji li u Sarajevu teren za skvoš?

squash
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak