Razlika između šećera iz voća i obrađenih sokova

„Šećer je šećer“?!

Možda mislite, kako i na reklamama govore „šećer je šećer“, ali činjenica je da je velika razlika između šećera u voću i onog u prerađenim slatkišima i sokovima. Kod prerađenih slatkiša jasnije je zašto to nije najzdraviji izbor, problem se javlja kod sokova. Zar nije voćni sok prikladan, zdrav način da dobijete iste nutrijente kao i kod cijelih plodova? Ne zapravo. Nastavite čitati da saznate više o obrađenom šećeru i utjecaju istog na zdravlje.

Razlika između šećera iz voća i obrađenih sokova

Mit „šećer je šećer“

Ako ste čuli slične reklame, znate o čemu je riječ. Kukuruzni sirup sa mnogo fruktoze dokazano je povezano sa pretilosti, dijabetesom i drugim zdravstvenim problemima. Mnoge reklame nude „sigurnost“ sa mnogo fruktoze iz ovog sirupa, gdje žena sretno stoji u polju žitarica, zagovarajući misao da ne postoji razlika između šećera šećerne trske i kukuruznog šećera. Ali...

Najčešći tip kuhinjskog šećera je sukroza, derivat šećerne trske ili repe. Ova tvar dolazi iz prirode i povezana je sa prirodnim vlaknima, što govori da će tijelo vršiti zdrave procese, dovoljno spore.

Sirup od kukuruznog šećera se pravi od visoko prerađenih žitarica. Iako slično sukrozi i fruktozi sa perspektive složenosti, ovaj šećer nije vezan za vlakna. To znači da ga tijelo obrađuje mnogo brže, uzrokujući iznenadni brzi šećerni vrhunac. Pošto je kukuruz zrno žitarica, ima visok glikemijski indeks, što može dovesti do kronično visoko povišenog inzulina. Kad se tijelo čuva u ovom stanju, pretilost, dijabetes, srčane bolesti pa čak i rak se mogu pojaviti kod osobe.

Naredni put kad poželite sok, dobro pročitajte poleđinu boce. Ako je zaslađivač fruktozni kukuruzni sirup, ostavite to i izaberite nešto zdravije.

Vještačke boje i druge nepotrebne kemikalije

Pomenuti sirup nije jedini na što trebate pripaziti kod obrađenih voćnih sokova. Postoje druge skrivene opasnosti po zdravlje.

Na primjer, boja za hranu crvena#40, koja se često može naći u soku od jabuke ili grejpa, povezana je za hiperaktivnost, poteškoće pri učenju, kontrolu impulsa, agresivno ponašanje kod djece.

Plava boja #2, koju stavljaju u tamne sokove poput borovnice, također je povezana za hiperaktivnost kod djece i tumor koji nastaje kod miševa.

Žuta boja #5, još jedan popularan dodatak u voćne sokove povezan je za razne alergijske reakcije i insomniju.

Ove boje za hranu nisu ograničene samo za voćne sokove. Budite pažljivi i počnite da čitate naljepnice na ambalažama hrane koju kupujete za vas i porodicu. Bit ćete zapanjeni kakvi sve dodaci postoje u hrani koju jedete.

Problem pasterizacije

Možda mislite da ne postoji velika razlika između čaše pasteriziranog soka od narandže i čaše soka kojeg ste vi napravili cijeđenjem narandže. Ništa ne može biti dalje od istine kao ovo. Proces pasterizacije otklanja oksigen iz voća da spriječi da voće postane užeglo. Onda se ono pohranjuje u bačve do godinu dana prije nego dospije u prodavnice.

Prirodne kemikalije koje pružaju okus su izvučene iz voća, jer bi postale hlapljive u toliko dugom periodu pohranjivanja. Kad je „sok“ napokon spreman za prodaju, specijalni paket okusa (prirodnog) je dodan da sok izgleda svježe iscijeđen. Ovo omiljeno piće za doručak više ne zvuči tako privlačno?

Zašto je cijelo voće bolje

Kad su u pitanju sastojci koje trebate iz voća, cijelo voće je mnogo bolje za zdravlje. Dva najvažnija sastojka u voću su otklonjena iz soka tijekom obrade. To je kora i celuloza (kaša).

Kora voća upija svjetlost sunca direktno i karotenoidi i flavonoidi odlaze u sistem odmah dok pojedete voćku. Uz to, kora je bogata bitnim vlaknima, važan sastojak da zadržite vaš probavni sistem zdravim i tjelesnu težinu idealnom.

Možda ne znate, ali većina vitamina C u čaši soka od narandže nalazi se u kaši. Obrađeni sok kojem je odstranjena kaša sadrži sastojke koji manje apsorbiraju i „dodana kaša“ obično znači znatno manje kaše nego ono što obično voće sadrži u cijelosti.

Ima mnogo prednosti po zdravlje kod cijelih narandži koje propuštate kad pijete sok obrađenih narandži.

Sokovnik za zdravlje

Sad kad znate nešto više o tvorničkom voćnom soku i nekih rizicima po zdravlje, možda je dobra ideja da uložite novac u sokovnik.

Pravljenje soka na taj način obavlja razlaganje voća za vas. Ako imate nekih problema sa varenjem, na ovaj način ćete moći apsorbirati više sastojaka iz voća. Isto tako, sok se asimilira kroz 15 minuta upotrebe. Morate pojesti kilogram voća svaki dan da dobijete dovoljnu količinu sastojaka, koje ćete dobiti od jedne čaše od 200 grama čistog soka.

Kad je u pitanju pravljenje soka, najbolje krenuti polako. Iznenadni val nutrijenata u tijelo može uzrokovati reakcije poput simptoma prehlade ili dijareje. To je sasvim normalno, jer tijelo počinje da se samo liječi i da absorbuje stvarne sastojke. Voćni sok je najbolje piće ujutro da tijelo uzme šećer, dok ste aktivni.

Kako ste vidjeli, postoji velika razlika između sastojaka koje dobijete iz voćnog soka i koje dobijete iz cijele voćke. Također, često postoje mnogi skirveni dodaci i konzervansi u obrađenim slatkišima koje vam mogu donijeti nelagodan osjećaj. Postanite čitač naljepnica, zamijenite slatkiše za voće i uložite u sokovnik. Tijelo i um će vam zahvaliti.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak