Japanska metoda protiv lijenosti - 1 minuta

Promjena na bolje

Gotovo svi mi povremeno postavljamo novi cilj ili izazov - i baš ih često na kraju ne uspijevamo postići. Na kraju kažemo da još nismo spremni, da ćemo to učiniti sljedeće sedmice, sljedeći mjesec, iduće godine.Zašto uvijek tako bude? Odgovor je prilično očit: jer pokušavamo postići nešto previše brzo, jer se razbolimo od nove odgovornosti, jer je teško promijeniti stare navike i pokušati nešto novo.

Japanska metoda protiv lijenosti - 1 minuta
Foto: Unsplash

Kaizen - ili princip jedne minute
U japanskoj kulturi postoji praksa Kaizena, koja uključuje princip "jedne minute" za samo-poboljšanje. U srcu ove metode je ideja da osoba treba vježbati ili raditi nešto samo jednu minutu, svaki dan u isto vrijeme. Jasno, to ne bi trebao biti problem nikome - čak i najlijenijoj osobi na svijetu za obavljanje određenog zadatka za tako malu količinu vremena.

Dok ćete više nego često naći izgovor da ne učinite nešto kada ste suočeni sa obavljanjem posla pola sata ili sat vremena dnevno, trebali biste biti u mogućnosti to učiniti bez bojazni za samo 60 sekundi.
Bez obzira na to da li radite čučnjeve, sklekove, trbušnjake ili čitate knjigu na stranom jeziku, ovaj zadatak ćete vrlo lahko proći, tako da će to biti aktivnost koja vam donosi radost i zadovoljstvo.
Počnite primjenjivati metodu Kaizen i preći ćete na put samopouzdanja i postići sjajne rezultate.

Važno je nadvladati taj nedostatak samopouzdanja koji imate, kao i osloboditi se osjećaja krivice i bespomoćnosti. Morate doživjeti osjećaj pobjede i uspjeha da biste krenuli naprijed. Kada ste inspirisani takvim osjećajima, postepeno ćete početi povećavati vrijeme provedeno u zadatku koji ste postavili - možda na početku samo pet minuta, ali onda će to uskoro postati pola sata, i onda još duže nakon toga.
Na ovaj način, načelo jedne minute omogućuje vam da vidite napredak koji ste napravili tačno pred vašim očima.

Kaizen je nastao u Japanu. Sama riječ sadrži dva korijena - 'kai' (promjena) i 'zen' (mudrost). Izumio ga je Masaaki Imai, koji vjeruje da se ova filozofija može primijeniti jednako uspješno u svijetu poslovanja kao što to može u vlastitom životu. Na prvi pogled, ova se praksa može činiti sumnjiva i neučinkovita. Ali razrađeni i izazovni programi samo-poboljšanja koji oduzimaju od ljudi ogromne količine energije mogu jednostavno završiti iscrpljujući ga i ne ostavljajući nikakve opipljive rezultate, dok je Kaizen nešto što svako može pokušati u svakoj sferi svog života.

Sve što trebate učiniti je znati šta želite postići, i krenuti spremni.

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak