Tri efikasna trika za bolje zdravlje bubrega

Kako sačuvati zdravlje bubrega?

Bubrezi igraju važnu ulogu u eliminiranju toksina iz našeg tijela - krv se u bubrezima filtrira i iz nje se odstranjuju štetni sastojci, višak soli i tekućine. Tako pročišćena krv odlazi iz bubrega putem bubrežne vene.

Tri efikasna trika za bolje zdravlje bubrega

Bubrezi su organi koji oblikom nalikuju na grah, a veličine su šake. Ovi organi su složene jedinice za procesiranje najrazličitijih tvari, a zadatak im je održavanje krvi čistom i hemijski uravnoteženom. Faktori koji su povezani s povećanom opasnošću od pojave bolesti bubrega uključuju povišeni krvni pritisak, povišenu razinu glukoze u krvi i dijabetes, pušenje, povišenu razinu holesterola u krvi i vjerovatno povišen unos proteina prehranom. Mnogi od ovih faktora mogu se uspješno kontrolisati adekvatnim stilom života i prehranom. Prehrambene navike mogu biti od velike važnosti u početnom stadiju bolesti bubrega, a preporuke koje vrijede za te osobe ujedno trebaju slijediti i osobe koje žele prevenirati bolesti bubrega.  

Kada bubrezi postanu previše opterećeni toksinima, može se javiti bolest bubrega i mokraćnog mjehura. Kako bi bubrezi bili u optimalnoj funkciji te doprinosili zdravlju cijelog organizma, slijedite ove jednostavne savjete:

1. Pijte vodu

Voda pomaže bubrezima u eliminaciji toksina i sprječavanju nastanka bubrežnih kamenaca i infekcija, dok dehidracija povećava rizik od tegoba s bubrezima za 20 posto. Kako biste uključili više vode u dnevnu rutinu, nosite sa sobom flašicu vode – tako ćete se sjetiti popiti ovu životno važnu tekućinu i u situacijama kada vam voda inače ne bi bila pri ruci- u autu ili za radnim stolom.

2. Ne zaboravite na jogurt i mlijeko

Visok krvni pritisak može oštetiti male krvne žile u bubrezima pa one ne mogu filtrirati otpad iz krvi kako bi trebale. Pobrinite se za krvni pritisak tako što ćete na jelovnik uključiti dvije šolje jogurta i čašu mlijeka dnevno. Nekoliko je istraživanja potvrdilo da niskomasni mliječni proizvodi snižavaju povišeni krvni pritisak.

3. Smanjite unos soli

Prehrana koja se temelji na unosu slane hrane povećava rizik od bubrežnih kamenaca, jer previše soli dovodi do nakupljanja kalcija u bubrezima, a ne u kostima te je tada veći rizik od nastanka bubrežnih kamenaca. Jedite manje prerađene hrane, a so kao začin zamijenite začinskim biljem.  

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Body.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Body.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Podijeli članak