Afte - Top načini da ih se riješite

Bolna pojava

Afte su male, bolne i recidivirajuće lezije, koje se najčešće pojavljuju na pomičnim dijelovima sluznice usne šupljine odnosno na unutrašnjoj površini usana, jeziku, obraznoj sluznici ili mekom nepcu.

Afte mogu biti znak anemije, nedostatka željeza, folata i vitamina B skupine, neutropenije (smanjenje broja leukocita), alergijskih stanja, emocionalnog stresa, fizičke iscrpljenosti. Radi se o pojavi malih bijelih, sivih ili žutih ranica koje se mogu pojaviti pojedinačno ili u skupinama. Od afti pati oko 30% stanovništva. Jedan od načina na koje ćete ih se riješiti je da izbjegavate hranu koja nadražuje sluznicu, poput integralne pšenice, ječma, školjki i rakova, ananasa ili agruma, smokava, čokolade, rajčica, zelene paprike i jagoda.

1. Ispiranje usta slanom otopinom

Iako okus nije pretjerano senzacionalan, so čisti usnu šupljinu i isušuje afte te im tako pomaže da brže zacijele, a uz to smanjuju bol. Otopinu napravite od kašike soli koju ste umiješali u decilitar vode pa njome ispirite usta nekoliko puta dnevno. Ili možete upotrijebiti sodu bikarbonu umjesto soli.

2. Hidrogen peroksid

Hidrogen peroksid sastavni je dio nekih gelova protiv afti, pa ga možete koristiti za ispiranje. Pomiješajte pola vode i pola peroksida. Usta možete ispirati i malom količinom magnezijeva mlijeka ili ga stavljati na aftu tri do četiri puta na dan. Magnezij smanjuje razinu kiseline u ustima.

3. Grgljanje čaja

Za grgljanje i ispiranje usta odličan je čaj od kadulje i majčine dušice, islandskog lišaja ili hrastove kore ili sljeza. Njima treba usta ispirati više puta dnevno, odnosno kad god se sjetite, progrgljati i pljunuti.

4. Ulja i masti

Za premazivanje afti koriste se i ulja ili masti na bazi kadulje, lavande i čajevca. To su vrlo kvalitetna i djelotvorna antimikotična ulja, protiv gljivica. Uz to treba jačati i imunitet tinkturama na bazi imele, nevena, trpuca i koprive.

5. Afte mogu upućivati na emocionalni stres, anemiju i fizičku iscrpljenost

Afte mogu biti znak anemije, nedostatka željeza, folata i vitamina B skupine, neutropenije (smanjenje broja leukocita), alergijskih stanja, emocionalnog stresa, fizičke iscrpljenosti, usporena protoka u krvnim žilama epitela, metaboličkih i hormonalnih poremećaja te hroničnih bolesti koje dovode do slabljenja imununiteta.

6. Zube uvijek perite nježno, i to barem dva puta na dan

Zbog afti, koje se pojavljuju kod 17 posto Europljana, ne mora se ići doktoru ili zubaru, osim ako potraju duže od tri sedmice ili se neprestano pojavljuju. Nelagodu u ustima smanjite četkajući četkicom za zube s mekanim vlaknima. Zube treba redovovno prati i na kraju iščetkati i jezik te onda premazati afte kremicom.

Podijeli članak