Disanje kod istezanja, aerobnog i anaerobnog

Kada i kako

Kod pojačanog napora se povećava količina kisika koja nam je potrebna. Disanje tada dolazi u prvi plan. Za početak je dobro znati kako disanje utječe na zdravlje i raspoloženje.

Disanje u aerobnom treningu

Aerobni trening je vrlo zahtjevan za disajne puteve. Kod aerobnog treninga je uključeno više mišića i potreba za energijom u obliku kisika je velika. Pravilno disanje treba osigurati maksimalnu dopremu kisika uz minimalniutrošak energije. Duboko disanje hrani tijelo velikom količinom kisika.

Disanje u anaerobnom treningu

Anaerobni trening nije toliko zahtjevan za disajne puteve koliko je aerobni. Ali kod anaerobnog treninga tijelo je pod velikim naporom i pravilnim disanjem možemo se zaštititi od ozljeda i popraviti svoje performanse. Podizanje utega je najčešći anaerobni trening pa ćemo na tom primjeru opisati pravilno disanje.

•Udahnemo prije podizanja utega. Puna pluća daju tijelu stabilnost koja je važna kod velikog opterećenja.

•Držimo dah tijekom podizanja utega.

•Izdišemo kada smo uteg podignuli.

•Udišemo kada se vraćamo u početni položaj, tj. dok spuštamo uteg.

Disanje kod istezanja

Disanje nam je kod istezanja jako bitno. U jogi se velika važnost pridaje istezanju i dahu koji prati svaki pokret.

U vježbanju joge se jednako važnim smatra pravilno disanje i pravilno izvođenje vježbe.

Postoji jedno generalno pravilo kod disanja pri istezanju: Kada se u vježbi širimo, tada udišemo. To je logično jer se širenjem širi i prsni koš, a zrak pritom ulazi. Kada se skupljamo (obično je to vračanje u početni položaj), tada izdišemo. Ako radimo vježbu u kojoj se kombinira više istezanja i skupljanja tijela, tada obično više puta udišemo i izdišemo.

Podijeli članak