Istraživanja pokazala: Vruće kupke imaju iste prednosti kao 30-minutna šetnja

Spavanje nije jedini način da vaše tijelo sagorijeva kalorije ne radeći apsolutno ništa

Nedavno istraživanje je otkrilo da sat vremena vruće kupke može sagorjeti 120 kalorija, što je ista količina koji biste sagorjeli hodajući 30 minuta. Kupanje u vrućoj vodi tri do pet puta sedmično može biti korisno za vas, ako je vaš cilj da smršate.

Istraživači s Univerziteta Loughborough u Velikoj Britaniji pratili su potrošnju energije i nivo šećera u krvi na 14 muškaraca koji su proveli sat vremena na vožnji bicikla, i sat vremena u kadi s vodom zagrijanom na 40 stepeni Celzijusa. Iako su učesnici trošili više kalorija dok su vozili biciklo, spalili su čak 130 kalorija dok su se kupali u vrućoj vodi – što je ekvivalentno tome koliko kalorija biste potrošili u šetnji od pola sata.

Obzirom da su nivoi šećera u krvi nakon kupanja bili za oko 10% niži nego što su bili nakon vožnje bicikla, pokazalo se da kupanje ima sličan protuupalni odgovor na tjelesnu aktivnost. Međutim, u ovo istraživanje bili su uključeni samo muškarci, tako da je moguće da bi žene na vruću kupku reagovale drugačije.

Iako su istraživači naglasili da nema definitivnog odgovora o tome koliko često su tople kupke zaslužne za spaljivanje kalorija, oni sugerišu kako redovno kupanje vrućom vodom može imati slične koristi za vas kao i redovno vježbanje.

Međutim, još uvijek nije sasvim jasno hoće li boravak u toploj vodi, duže od jednog sata dovesti do sagorijevanja više kalorija, i da li voda treba da ostane na konstantnoj temperaturi da bi sagorjela više kalorija. Iz podataka istraživanja jasno je da vaše tijelo sagorijeva više kalorija kada je toplije. Moguće je da bi toplija voda imala veći efekat na sagorijevanje kalorija, ali to bi brzo postalo veoma neugodno.

Što se tiče temperature vode, istraživači su dodali da je njihov izbor bio 40 stepeni Celzijusa. Ovako se tijelo dovoljno zagrijalo da pokrene molekularne reakcije za koje se vjeruje da su važne jer povećavaju zdravstvenu korist.

Istraživači nisu sigurni kako toplina pomaže tijelu da sagori kalorije, ali vjeruju da je objašnjenje za ovo da postoji povećana potražnja za energijom kako bi se održala ravnoteža toplote tijela. Ovako se osigurava da tijelo ne postane previše vruće ili hladno. Drugim riječima, da bi se nosilo sa spoljašnjom temperaturom, tijelo mora raditi napornije kako bi uravnotežilo svoju unutrašnju temperaturu.

Podijeli članak