Ljudi sa operisanim slijepim crijevom tri puta više obolijevaju od Parkinsonove bolesti

Interesantna povezanost

Slijepo crijevo se godinama smatralo organom zaostalim u evoluciji, koji je još davno izgubio funkciju i predstavlja samo veliki faktor rizika po ljudsko zdravlje i život.

Tako je u nekim razvijenim državama čak uvedeno i pravilo da se novorođenčadima odmah operiše slijepo crijevo s ciljem izbjegavanja problema u kasnijem periodu života.

Međutim, novija istraživanja otkrivaju sve više tajni vezanih za ovaj mali dio probavnog sistema, pa je tako njegova funkcija danas objašnjena kao prostor za deponovanje bakterija potrebnih probavi. Po svemu sudeći, to je samo dio priče.

Naučnici sa američkog Case Western univerziteta su došli do dokaza da odstranjivanje slijepog crijeva ima veze sa učestalijom pojavom Parkinsonove bolesti, neurodegenerativnog oboljenja za koje se veže mnoštvo misterija.

Prema podacima do kojeg su došli ovi naučnici, a koji su obuhvatili 62,2 miliona osoba, među oboljelima od Parkinsonove bolesti je bilo 0,29 posto osoba koje su imale slijepo crijevo, te 0,92 osoba koje su ga ranije u životu operisale. Ta razlika od tri puta je previše velika da bi se radilo o slučajnosti, posebno kada se zna da zaista ogromni broj od preko 10 miliona osoba boluje od ove bolesti.

Iako navedeno istraživanje ne daje nikakve konkretne razloge, ono može poslužiti kao smjernica za istraživanje i pronalaske odgovora na misterije vezane za ovu bolest.

Podijeli članak