Mali vodič za žene kroz intimnu higijenu

Spriječite infekcije

Jeste li znali da u svijetu godišnje više od 300 miliona žena oboli od raznih urogenitalnih infekcija, a u oko 50% žena one prolaze bez simptoma, što ne umanjuje mogućnost razvoja komplikacija.

Iako se u današnje vrijeme čini nepotrebno savjetovati kako na pravilan način održavati higijenu najintimnijeg dijela tijela, gornji nas podaci opovrgavaju. Zato proučite jeste li i vi jedna od brojnih žena koja ne zna što se smije a što ne smije – tamo dolje.

1. Perite se dva puta dnevno

Perite se dva puta dnevno (ujutro i navečer) fiziološki neutralnim sapunom. Bolji su tekući proizvodi s dozatorom, jer je manja opasnost od zagađenja klicama.

2. Sapun sa pH

Vrlo je važno da sapun ima pH sličan onom u rodnici (od 3,8 do 4,5) jer tada neće doći do promjena bakteriološke flore vagine, koja je obrambena barijera protiv napada mikroorganizama. Svakodnevnom upotrebom zaštitit ćete se od neugodnog iscjetka, te osjećati čistom i sigurnom. Takav se sapun posebno preporučuje u trudnoći, za vrijeme i poslije menstruacije, te u starijoj dobi, kad žena ima problema sa nedostatkom hormona.

3. Sapuni s kiselijim pH

Sapuni s kiselijim pH (oko 3) ili oni s lužnatijim (iznad 6), mogu se koristiti samo kraće vrijeme u slučaju bakterijskih ili gljivičnih infekcija. Zabranjena su unutrašnja ispiranja, osim po preporuci doktora, u slučaju liječenja određenih smetnji. Ispiranjem mikroorganizmi mogu ući dublje rodnicu, otvarajući time mogućnost infekcije.

4. Higijena tokom mjesečnice

Za vrijeme mjesečnice perite se češće, jer je krv izvrsna podloga za razvoj mikroorganizama.

5. Pranje ruku je jako bitno

Prije nego što promijenite uložak, a posebno tampon bez aplikatora, morate oprati ruke. Uložak nikad ne držite više od tri-četiri sata. Noću se nikad ne smiju koristiti tamponi.

6. Trudnoća

U trudnoći zbog hormonskih promjena (kao i u menopauzi i zbog kontracepcijske pilule) pH rodnice postaje manje kiseo, što znači da je povećana mogućnost gljivičnih infekcija. U trudnoći je mogućnost infekcije Candidom veća za 30 posto. Da bi se spriječile smetnje, treba se češće prati. U nekim slučajevima, posebno kod nadraženosti i peckanja, preporučuje se sapun sa pH malo kiselijim od onog u vagini (oko 3).

7. Izbjegavajte sintetičko rublje

Trenje izazvano sintetičkim donjim rubljem (ili suviše tijesnim hlačama) može izazvati upalu, koja pogoduje bakterijskim ili gljivičnim infekcijama. Dakle, nosite samo rublje od pamuka ili lana, koje omogućuje da koža diše te komotnu odjeću.

8. Peškiri

Peškiri za brisanje intimnih dijelova moraju biti lični. Najbolji su laneni ili pamučni (ne suviše debeli), koji se brzo suše i ne stvaraju plodno tlo za gljivice i bakterije. Treba ih često mijenjati.

Podijeli članak