Fudbal je fizički ekstremno zahtjevan sport, s obzirom na to da vrhunski igrači više od 70 posto vremena utakmice provedu izvodeći eksplozivne pokrete visokog intenziteta, kao što su maksimalni sprintovi, skokovi, promjene pravca i snažni fizički dueli. Istovremeno, pretrče distance i do 13 kilometara, pa se sam nameće zaključak da za vrijeme fudbalske utakmice organizam jednog fudbalera sagori i do 2000 kalorija.
Kako se hrane vrhunski fudbaleri najjačih liga?
Plan ishrane profesionalaDodajući svemu tome činjenicu da većina profesionalnih igrača na primjer u Engleskoj tokom sezone odigra i do pedeset utakmica, postaje jasno koliko je važna uloga ishrane u oporavku, adaptaciji i omogućavanju dostizanja maksimalnih performansi svakog fudbalera.
Ishrana tokom i nakon treninga
"Obični" dan jednog fudbalera je koncipiran tako da se fizička forma i tehnika bruse i podižu na veći nivo tokom sedmice i to bez maksimalnog iscrpljivanja, koje je rezervisano za utakmice kada je svaki profesionalac spreman da, ako tre ba i potpuno "izgori" za pobjedu svog tima. Stoga, dan za danom, igračima je važno da svom tijelu obezbijede dovoljnu količinu ugljikohidrata kao primarnih izvora energije.
Nakon ugljikohidrata, i tokom samih dana treninga iznimnu važnost imaju proteini, čija funkcija je u ovom slučaju od posebne važnosti, a radi se o oporavku i pripremi mišića za nove izazove. Za zdravlje organizma i održavanje imunološkog sistema, neophodan je unos zdravih masnoća, a koje profesionalni fudbaleri u organizam unose kroz riblje i maslinovo ulje, orašaste plodove, te manje količine mliječnih proizvoda.
Tokom treninga, igračima su pri ruci izotonična pića, ona koja vraćaju elektrolite i daju tako energiju.
Ishrana pred utakmice
Dan utakmice uvijek predstavlja najveći izazov kako za igrače i trenere, tako i za kompletno osoblje koje se brine o tome da igrači budu u idealnom stanju pred izlazak na teren. Upravo zbog toga većina klubova ima tzv. karantine pred utakmice, u kojima je detaljno uređen i tempiran svaki obrok.
Ciklus ishrane pred utakmice obično počinje 24 do 48 sati ranije, sa generalnim načelom da se u organizam unosi preporučenih 1 do 4 grama ugljikohidrata po kilogramu tjelesne mase 6 sati pred utakmicu. Kao i u ostalim sportovima, od iznimne je važnosti to da igrači i sami uvježbaju najbolje strategije pred velike fizičke izazove kakve su utakmice.
Jasno je da se posebna pažnja pridaje konkretnom odabiru pravih namirnica pred utakmice, pri čemu se posebno vodi računa o tome da to ne bude teško probavljiva i općenito "teška" hrana.
Uz obroke bogate ugljikohidratima prije utakmice, stručnjaci posebno napominju važnost hidratacije organizma, ističući da bi sat prije meča igrači trebali popiti 400 do 500 ml tečnosti u formi vode ili izotoničnih pića. Uz to preporučuje se unos manje količine tečnosti nakon zagrijavanja kako bi se nadomjestila potrošena tečnost iz organizma znojenjem.
Ishrana nakon utakmica
Od jako važnog dobrog odabira i tempiranja obroka prije utakmica, čak i veću važnost imaju obroci nakon ekstremnih fizičkih izazova kakve nosi 90 minuta igranja fudbala. Iznimno velika potrošnja kalorija omogućava slobodniji odabir namirnica nakon utakmice gdje su dozvoljene i one "manje zdrave" poput pizze i slično. Whey protein je u toj fazi nezaobilazan element zbog oporavka i reparacije mišićnih vlakana.
Preporučuje se pijenje 1,5 litara vode na svaki izgubljeni kilogram tjelesne mase izgubljene tokom utakmice, pa je dobra strategija vaganje igrača prije, a zatim i poslije utakmice, kako bi se moglo perfektno nadomjestiti izgubljeno.
Suplementi za fudbalere
Kao i svi vrhunski sportisti, i fudbaleri imaju stalnu listu suplemenata koje koriste kao dodatak svojoj ishrani, a koja bi poprimila razmjere nezdrave ako bi pokušali na "prirodan" način konzumiranjem niza namirnica, unijeti sve te mikro i makronutrijente u organizam.
Istovremeno, fudbaleri kao i većina ostalih profesionalaca, striktno moraju paziti da biraju samo najzdravije i najprovjerenije suplemente. To znači one koji ne samo da im ne štete organizmu, već i čiji sastojci se ne nalaze na crnim listama doping sredstava, a čiji pronalazak u krvi vodi direktno ka suspenzijama.
Zbog svega toga, elitni fudbalski klubovi svoje igrače potiču na korištenje whey proteina, omega 3 masnih kiselina, vitamina D3, kofeina, a često i suplemenata koje u svom sastavu imaju i kreatin.