Dugotrajno sjedenje dokazano može koštati života

Stručnjaci upozoravaju

Dok fitness stručnjaci konstantno upozoravaju da sjedenje predstavlja jedan od neprirodnih položaja ljudskog tijela kog nikako ne treba držati više sati bez mijenjanja položaja, ustajanja i vježbanja radi pokretnosti i cirkulacije, naučnici su došli do podataka koji potvrđuju jaku vezu između dugotrajnog sjedenja i pojave krvnih ugrušaka koji mogu čak i biti kobni po ljudski život.

Sjedenje ispred TV-a ili kompjutera, najčešći su razlozi višesatnog sjedenja svakoga dana, a zbog kojih se nerijetko pojavljuju krvni ugrušci u venama nogu. Kasnije, taj ugrušak počinje svoje kretanje kroz krvotok i isti često dolazi do pluća gdje može uticati na cirkulaciju. 

Ta takozvana tromboembolija, ne samo da redovno dovodi do plućne embolije kao stanja opasnog po život, već nerijetko i zaista izaziva smrtne ishode.

Istraživanje provedeno na Univerzitetu u Minesoti, imalo je upravo zadatak da ispita uticaj dugotrajnog gledanja TV programa na pojavu tromboembolije. U istraživanju je učešće uzelo 15.150 ljudi, a podaci su bilježeni u vremenskom razdoblju od 24 godine.

Rezultati su, blago rečeno, zabrinjavajući. Pošteđena nije čak ni populacija redovnih vježbača koji važe za ljude koji žive mnogo zdravijim načinom života, ali ipak ostatkom dana pretežno sjede:

"Rezultati ukazuju na to da i osobe koje se redovno bave fizičkom aktivnošću ne bi trebalo da zanemaruju rizik od potencijalnih oštećenja koja nastaju zbog predugog sjedenja", naglašava dr. Jasuhiko Kubota koji je bio vođa istraživanja.

On napominje da pored što veće pokretnosti tokom dana i skidanje viška kilograma igra veoma važnu ulogu u sprečavaju nastanka ovih opasnih krvnih ugrušaka.

Podijeli članak