Detoksikacija: Kako napraviti čišćenje organizma?

Eliminišite otrove

Detoksikacija je prirodan proces eliminisaynja otrovnih stanica iz ljudskog organizma skupljenih lošom prehranom i manjkom aktivnosti. Otrovne stanice ili toksini su zapravo štetni organizmi koji se s vremenom nastane u našem tijelu, te iskorištavaju naše dobre stanice čime dolazi do oštećenja zdravog tjelesnog tkiva.

Naše tijelo ima svoj način čišćenja organizma, tako da dio toksina svakodnevno izlučujemo putem stolice ili urina. No putem detoksikacije ubrzavamo proces čišćenja i omogućujemo našem tijelu da se u potpunosti oslobodi ovih loših tvari koje ga uništavaju, kako bi se zaštitili od bolesti i ojačali naš imunitet.

1. Zašto je dobra detoksikacija?

Ukoliko imate: problema s probavom kao što je nadutost i zatvor, loš ten, natečene i bolne zglobove, bolne glavobolje, bolne menstruacije, lošu cirkulaciju, slabu koncentraciju, grčeve i bolove u mišića bilo bi dobro da uradite detoksikaciju.

Loša prehrana kao što je veliki unos šećera, masna hrana, alkohola te pušenje i svakodnevni stres uveliko ugrožavaju naš organizam, puneći ga toksinima. Detoksikacija prije svega čisti našu jetru, koja služi kao spužva u našem organizmu, koja reciklira i izbacuje loše tvari iz organizma. Uz čišćenje masnoće iz jetre te njeno regenerisanje, omogućavamo žuči da vrati svoju funkciju u prvobitno stanje i izbaci moguće kamence.

2. Koliko često trebamo raditi detoksikaciju?

Stručnjaci preporučuju da bi se svakako trebalo barem 1 do 2 puta godišnje provoditi detoksikacija kako bi se tijelo s vremena na vrijeme očistilo od toksina, ojačalo imunitet i oporavilo. Najbolji oblik čišćenja tijela je kroz 3 do 7 dana.

3. Najbolje vrijeme za detoksijaciju?

Zimsko doba godine je najbolje za čišćenje organizma. Budući da se rijetko ko od nas mogao suspregnuti ispred velikog broja poslastica i bogate ponude slanih jela i delicija za vrijeme zimskih praznika. Kad smo bili pohlepni tijekom praznika i punili svoje želudce svim i svačim, vrijeme je da pomognemo svome tijelu i očistimo ga te ojačamo putem detoksikacije.

Uz zimsko doba, idealno vrijeme za čišćenje organizma su svakako sunčani mjeseci u proljeće i ljeto, kada je ponuda sezonskog voća i povrća puno veća. Svakako bi trebalo iskoristiti svježe i domaće osunčane plodove koji našem tijelu mogu dati puno više energije kroz bogatu ponudu vitamina i minerala, nego ono "svesezonsko".

4. Uvjeti i savjeti za detoksikaciju

Najvažnije je odabrati vrstu detoksikacije koja najbolje odgovara zdravlju osobe. Budući da je tijelo oslabljeno za vrijeme detoksikacije, tada je potrebno sniziti nivo energije i smanjiti aktivnosti odnosno tijelo u tih par dana treba prilagoditi načinu ishrane. Koliko će trajati detoksikacija, ovisi od pojedinca do pojedinca i njegovom načinu života.

Čišćenje organizma najbolje bi bilo odraditi za vrijeme kada niste toliko aktivni, te ne naprežete svoje tjelesne i mentalne mišiće. Ukoliko se radi o kratkom detoksu od 3 dana, njega možete napraviti za vikend, no ukoliko se radi o dužem detoksu, od 7 dana, bilo bi dobro da ga radite za vrijeme godišnjeg odmora.

5. Vrste detoksikacije

Izaberite način detoksikacije koji vam najviše odgovara, a sljedeće detoksikacije mogu biti intenzivnije.

Kratka detoksikacija: 2-3 dana
Kratki detoksikacijski program također pomaže vašem organizmu kako bi ga pročistilo i energetski osvježilo i osnažilo.

Duža detoksikacija: 7 dana
Duži tip čišćenja organizma svakako je preporučljiv kako bi se tijelo u potpunosti očistilo od toksina. Iako će tijelo možda biti oslabljeno, ono će s tim dobiti i veliki čisti energetski kapacitet.

Detoksikacija jednom sedmično
Sedmično osvježenje organizma uz voćne i povrtne smoothije i čajeve.

6. Šta nakon detoksikacije?

Nakon što očistite svoje tijelo od toksina i vratite se starom načinu prehrane, bilo bi dobro da barem jednom u sedmici omogućite tijelu čišćenje organizma od slatke i teške hrane. Detoksikacija svakako ne bi trebalo biti mučenje organizma i izgladnjivanje, a kamoli preskakanje obroka.

7. Šta piti tokom detoksikacije?

Čišćenje organizma znači da se odričemo sve teške i masne hrane te je mijenjamo čajevima i cijeđenim sokovima, ovisno za koji detoks se odlučimo.

Čišćenje organizma čajevima

Zeleni čaj
Kamilica
Biljni čajevi
Čaj od đumbira

Čišćenje organizma cijeđenim sokovima svježeg i sezonskog voća i povrća

Šareni voćni sokići: prvenstveno vlaknasto i nekalorično i puno antioksidansima: narandža, limun, grejp, jabuka, šipak, mandarina, ananas, šumsko voće (malina, kupina, ribizl, borovnica, jagode), lubenica, dinja, breskva, nektarina, grožđe, kiwi
Zelena povrtna energija: prvenstveno zeleno (blitva), mrkva, peršun, paradajz, cvekla, krastavac, celer, menta

Detox recept : Smoothie jabuka - avokado

8. Da li treba pušiti za vrijeme detoksikacije?

Pušenje bi bilo najbolje ukinuti tokom tih dana detoksikacije, kako za vrijeme čišćenja ne bi u tijelo unosili dodatne toksine. No, budući da znamo kako se okorjelim pušačima teško odvojiti od cigarete, bilo bi najbolje da ih smanjite na minimalan dnevni unos kako ne bi postali nervozni (do 4 cigarete dnevno).

Podijeli članak