Gubitak svijesti nakon mrtvog dizanja i ključni razlozi opasne pojave

Koji su razlozi?

Većina ljubitelja fitnessa je barem jednom vidjela snimak pada u nesvijest vježbača nakon izvedene teške serije mrtvog dizanja, a neki su takvim scenama svjedočili i uživo.

Mrtvo dizanje je nadaleko poznato kao najteža vježba koja iziskuje aktivaciju svih mišića ljudskog tijela prilikom podizanja tereta, maksimum napora i pritisak kakav teško da može proizvesti ijedna druga vježba.

Bilo kako bilo, gubitak svijesti nakon izvođenje vježbe nije nimalo bezazlen, a o čemu se radi i zbog čega se to može dogoditi svakome nakon što izvede čuvenu vježbu maksimalnom žestinom napora, pokušat ćemo objasniti u nastavku.

Tehnika disanja

Prilikom izvođenja najtežih zahvata mrtvog dizanja, trebalo bi disati na sljedeći način:

  1. Udahnuti tako da se stomak proširi
  2. Zadržati dah i učvrstiti tjelesnu jezgru u toj poziciji
  3. Udahnuti još malo
  4. Izvesti podizanje i izdisati lagano tek na kraju koncentričnog dijela pokreta

Prebrzo dizanje

Kada se ne osigura dovoljno vremena da se tijelo zagrije i poveća broj otkucaja srca u minuti, tada postoji rizik da pri jačem iznenadnom fizičkom zahvatu jednostavno u mozak ne stigne dovoljna količina kisika. Ishod u obliku mantanja su svi barem jednom osjetili, a teži oblik koji također nije rijedak jeste i sam gubitak svijesti.

Uz navedeno, vrlo česti razlozi pada u nesvijest nakon izvođenja teških serija vježbanja su i:

  • prevelik nivo stresa općenito
  • dehidriranost vježbača
  • nizak nivo šećera u krvi

Interesantno je da se među razloge ove jako opasne pojave često ubraja i  sama oprema koja vježbača može biti uska i na taj način se odraziti na krvni pritisak.

Podijeli članak