Dinja kao lijek

Korisne informacije

Ova voćka vas osvježava i puna je vitamina, a što je najbitnije od nje se ne deblja. Ovo su tri dovoljna razloga kako biste jeli dinju ovog ljeta. Ali, kako biste u potpunosti uživali u ovom voću, trebate je kupiti samo kada je zrela jer je tada najslađa.

U piramidi ishrane dinja zauzima isto mjesto kao i ostalo voće, gdje se preporučuje 2-4 puta dnevno konzumiranje. Dinja sadrži samo 34 kalorija u 100 grama. Osim toga, sadrži 91 gr vode, 0,1 gr masti, 0,8 gr bjelančevina, 7,9 gr ukljikohidrata i 8 gr šećera. Dinja sadrži veliku količinu vitaminu C i dovoljnu količinu vitamina A. Osim ovih vitamina, ovo voće sadrži i minerale. Rezultati jednih istraživanja su pokazala da dinja sadrži beta kerotin koji pomaže u borbi protiv raka, i da se koristi za liječenje raznih tipova malignih bolesti.

U naprednoj medicini dinja se koristi za smirivanje i osvježavanje. Voda i kalijum iz ovog voća pomažu u radu bubrega i pomažu u odstranjivanju štetnih materija iz vašeg organizma. Pri kupovini dinje, trebate izbjegavati one koje imaju meku kortu i one sa tamnijom i napucalom korom.



Dinja se inače čuva 2-3 dana na sobnoj temperaturi sa ciljem sazrijevanja u potpunosti, a zatim je možete staviti u fružider na još nekoliko dana. Načetu dinju čuvajte u zatvorenoj posudi, u frižideru do 3 dana najviše, jer njen miris može poprimiti i ostatak hrane u frižideru, pa to zna biti jako neugodno.

Podijeli članak