Glavni razlozi: Zašto dizati velike težine?

Vježbe opterećenja

Dizanje tegova u većim serijama naravno mogu imati efekta, ali kada je riječ o samoj efektivnosti i promjenama koje izazivaju u organizmu, onda su vježbe bazirane na 3 do 5 ponavljanja uz izbačaje velikih težina, daleko najefikasnije.

Samo vježbanje sa velikim težinama je izazovno zbog toga što je vježbač na granici izdržljivosti, pa obavezno treba sa sobom imati pomoćnika koji bi mogao priskočiti u pomoć ako zatreba. Pored izazovnosti, sa više tačaka gledišta ovakvo vježbanje je efikasnije jer nosi nekoliko velikih prednosti.

1. Preopterećenje potrebno za izazivanje rasta

Jedini sigurni put do stvaranja vidljivih rezultata je treniranje sa velikim opterećenjima i postavljanjem velikih izazova pred sebe. Mali broj ponavljanja i izbacivanje velikih težina, rezultira sa preopterećenjem mišićnih vlakana, što opet kasnije vodi direktno do stvaranja novih čvršćih vlakana i povećanja samih mišića.

2. Otkrivanje debalansa i ostalih mana

Tek sa većim opterećenjima na šipki, moguće je primijetiti da je na primjer jednom rukom lakše gurnuti teret nego drugom. Baš zbog toga je potrebno izložiti tijelo većim izazovima i  otkriti sve mane koje krije, kako bi se kasnije mogle ispraviti.

3. Aktiviranje brzo kontraktilnih vlakana

Znajući da postoje dvije vrste mišićnih vlakana, poznatih kao brza i spora, različiti su i načini izazivanja njihovih kontrakcija. Brzo kontraktilna vlakna se aktiviraju samo prilikom obavljanja teških zadataka, podizanjem velikih težina. S druge strane, spora mišićna vlakna prva učestvuju u radu i što je najzanimljivije, ona su najmanja. Stoga je od velike važnosti aktivirati brza vlakna koja su u mogućnosti da najviše povećaju izgled kompletnog mišića.

Podijeli članak