Hrana sa šećerom u svom sastavu je nevjerovatno ukusna i svi oni koji kažu da to nije tačno - lažu. Međutim, sve što je dobro ima i svoju cijenu. Cijena dobrog ukusa slatke hrane su zdravstveni problemi. Suština je da kada se shvati kako šećer utiče na zdravlje, počinje se posmatrati na drugačiji način, ni blizu pozitivan kao ranije.
8 znakova upozorenja da unosite previše šećera
Pogrešna ishranaAko se pitate, kako znati da li unosite previše šećera u svoj organizam i da li je i on ugrožen, navest ćemo osam pokazatelja koje u slučaju da pronađete kod sebe, zaista potvrditi sumnje.
1. Konstantno osjećate žudnju za slatkišima
Činjenica je da što se više šećer konzumira, to je veća potreba za njegovim unosom. Zbog toga stručnjaci potpuno ozbiljno šećer uvrštavaju među droge, smatrajući ga ne samo najrasprostranjenijom, već i daleko najsmrtonosnijom drogom koja stoji kao direktni izazivač cijelog niza opasnih oboljenja. Unosom šećera, podiže se energija i zatim još brže opada. Ljudi tako ponovo unose šećer i prave novi ciklus, praktično isto kao i što je slučaj sa stvarni, ilegalnim drogama.
2. Osjećate se letargično tokom dana
Kako letargičnost označava bezvoljnost, usporenost i nedostatak energije, upravo to je prava riječ koja opisuje stanje osoba koje unose previše šećera u svoj organizam svakoga dana. To se dešava jer šećer pokreće jako lučenje inzulina u krvotok, što vodi do snažnog "podizanja" a nakon toga i teškog pada energije i raspoloženja.
3. Raspoloženje vam se mijenja više nego što je to normalno
Dok u normalnom okruženju šećer u krvi postaje postepeno prisutniji, lagano podižući energiju i raspoloženje, te isto tako sporo spuštajući nakon dosezanja vrhunca, u slučaju konzumiranja šećera ciklus se događa neuporedivo brže. Zbog toga strmoglavi pad raspoloženja više puta u danu nije ništa drugo nego efekat čestog unosa nezdravo velikih količina šećera.
4. Dobijate na kilaži
Hrana bogata šećerom najbrže djeluje na povećanje tjelesne mase, ali ne bilo kakve, već mase najnezdravijeg i estetski najgoreg tipa. Naravno, radi se o masnim naslagama, kao rezultatu povećanog lučenja inzulina koji šalje šećer prema organima kako bi ga koristili za energiju. Kada se to događa u dugom vremenskom periodu, ćelije postaju otporne na inzulin i gube sposobnost pravilnog korištenja šećera. Sve to vodi do taloženja masnih naslaga i povećanja težine.
5. Često imate karijese
Kao djecu su nas upozoravali da slatkiši uništavaju zube što je potpuno tačno. Tako da ni kod odraslih nije ništa drugačija situacija, samo što zubi više nisu mliječni i svaki popravljeni ili izvađeni zub više nema prirodnu zamjenu. Male količine šećera zaglavljene između zuba i bakterije u njima, otpuštaju kiselinu koja postepeno nagriza i uništava zub. To je proces nastanka svima poznatog karijesa, pa se jednostavno može reći, ako imate često probleme sa karijesom i popravkom zuba - jedete previše slatke hrane i to bi trebali pod hitno regulisati.
6. Javljaju se problemi sa aknama i crvenilom kože
Jaka lučenja inzulina uvjetovana konzumiranjem šećera, utiču i na izlučivanje cijelog niza hormona. Nerijetko to rezultira pojavom akni i crvenila kože širom tijela, te posebno često na licu. Stoga uređenje ishrane mnogim ljudima efikasno rješava i taj neugodni dermatološki problem.
7. Osjećate "moždanu maglu" nakon obroka
Tako nazvani efekat u stvari je još jedan od rezultata jakih skokova i padova prisustva šećera u krvi. Poseban problem vezan za preveliku konzumaciju šećera jeste u tome što postepeno otvara vrata za razvoj problema kognitivnih funkcija, a što je također jedna od dokazanih poveznica šećera i teških zdravstvenih stanja.
8. Smanjenje osjećaja slatkoće hrane
Često jedenje slatkiša postepeno počinje stvarati netoleranciju osjetila na sladak okus. Ovakav uticaj na jezik i njegova čula, obično vodi do sve jačeg i većeg konzumiranja šećera, pa svi negativni uticaji još brže dolaze na vidjelo.