7 savjeta za mršave momke kako da povećaju masu

Put do veličine i snage

Mršavost, manjak mišićne mase i snage, predstavljaju jedan od najčešćih razloga za ulazak u svijet fitnessa.

Kako su pokušaji pravljenja transformacija ka unapređenim tjelesnim strukturama u velike, mišićave i snažne, toliko česti, doslovno je iskristalisan i šablon putanje prema uspjehu. Samo je važno slijediti savjete, ukomponovati ih u sopstveni život i već kroz nekoliko mjeseci napredak će postati vidljiv.

Radi se o sedam zlata vrijednih savjeta koje treba zapamtiti i koji će biti više nego dovoljni za postizanje uspjeha.

Jedite mnogo proteina

Proteini su gradivna tvar mišića i jedan od tri najvažnija makronutrijenta bez kojih ishrana nije kompletna. Svi oni koji žele na pravi način povećati svoju tjelesnu masu, moraju krenuti od povećanja mišića. Minimum unosa proteina za eliminaciju mršavosti bi bio 1 gram po 1 kilogramu tjelesne mase, dok se za ozbiljnije rezultate treba ići i na 2 grama po kilogramu. Dakle, ako osoba ima 60 kilograma, minumum bi bio unos proteina od 60 grama, a to već predstavlja zahtjev za barem dva obroka dnevno bazirana na mesu.

Jedite mnogo kalorija

Mršave osobe imaju tu prednost u odnosu na sve ostale što bez imalo brige mogu unositi pozamašne količine kalorija, a što neće naštetiti njihovoj tjelesnoj formi. Čak naprotiv, što se pravi veći kalorijski suficit u danu, brže se povećava i tjelesna masa. Od masne hrane nikako ne treba bježati, pa čak i kolači koji su uvijek na listama nezdrave hrane, mršavima mogu biti od pomoći u prvim fazama rada na povećanju mase.

Kada ne možete jesti - pijte više kalorija!

Slab apetit je ono što karakteriše prehrambene navike mršavih osoba, pa one moraju doslovno na silu jesti ako već žele napraviti iskorak. Jedan od izvrsnih načina kako prevariti organizam jeste unosom tečnih kalorija. Bilo da se radi o čokoladnom mlijeku ili bilo kojem drugom miksu kalorija u tečnom obliku, efekat će biti postignut. Suplementi poznati kao mass gaineri upravo su rezultati te filozofije jer omogućavaju najjednostavniji unos ogromnog broja kalorija. U svakom slučaju, gaineri se mogu praviti i u sopstvenoj kuhinji, te nikako ne treba ovisiti o suplementima i raspoloživim finansijama za nabavku istih.

Krenite u teretanu i neka vas nije briga šta ostali misle

Jedna od najvećih grešaka je razmišljanje o tome šta će ostali vježbači u teretani misliti, kako se uklopiti među mišićave i snažne ljude iz tog okruženja i slično. Teretana je mjesto gdje se ispravljaju greške i gdje se "proizvodi" snažno i mišićavo tijelo idealnih proporcija. Zbog toga su svi dobrodošli i čak oni sa najvećim manama bivaju najviše poštovani, pa čak i od bodybuilding šampiona koji treniraju u istom okruženju.

Dižite tegove 3 do 5 puta sedmično

Tegove treba dizati tako da svaka mišićna grupa dobije svoju dozu poticaja, a zatim da dobije dan ili dva odmora prije sljedećeg izazova te iste grupe. U principu bi tegove trebalo dizati 3 do 5 puta sedmično ne preskačući nijednu grupu mišića.

Izvodite velike i složene pokrete

Momci s manjkom tjelesne mase, morali bi se bazirati na velike i složene pokrete kakvi su upravo unutar ključnih i najtežih vježbi. Bench potisak, čučanj, mrtvo dizanje, podizanja na vratilu, veslanja, sve su to vježbe koje aktiviraju više mišića istovremeno i prave višestruki efekat. Prvih nekoliko mjeseci mršave osobe se uopšte ne trebaju zamarati niti gubiti vrijeme na izolacionim vježbama poput biceps pregiba i slično. Kada se pokrene proces i nabaci određena količina "mesa", doći će vrijeme i za njeno oblikovanje, a raditi na onome što skoro pa i ne postoji, nije logičan potez.

Budite dosljedni i strpljivi

Impresivna tjelesna struktura se gradi dosljednošću iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec i iz godine u godinu. Strpljivost je iznimno važna tokom procesa izgradnje mišićne mase jer napredak ne dolazi preko noći, pa je važno rasteretiti misli i ne biti sto posto 24 sata dnevno fokusiran na proces zaboravljajući na život. Jedino o čemu treba neprestano razmišljati u toj fazi jeste o ishrani i tome da se ne događaju preveliki razmaci između obroka, kao i o tome da se ne dozvoljava osjećaju gladi da se uopšte aktivira.

Podijeli članak