Sklekovi - univerzalna vježba

Savjeti i vježbe

Američki termin "push up" je prvi put upotrijebljen između 1905. i 1910. godine, dok je engleski termin "press up" upotrijebljen nekad oko 1928. godine. Zabilježeno je da se koristio izraz "floor dip" što u bukvalnom prijevodu znači spuštanje i brzo podizanje sa poda.

Sklekovi se rade u položaju pronacije, spuštajući i podižući tijelo uz pomoć ruku. Položaj pronacija potiče od latinske riječi "pronus" što znači saviti se prema naprijed, naprijed se nagnuti. U anatomiji položaj pronacije tijela znači položaj tijela licem okrenutim na dole (položaj supinacije predstavlja suprotan položaj). Položaj dlanova kod sklekova je obično opružen i ravan, iako postoje sklekovi na pesnicama i prstima.

Postoji niz povreda u radu sa sklekovima a najčešće se dobijaju nepažnjom, neiskustvom, forsiranjem i neodgovarajućom pripremom:
- povreda ramena (bolovi u ramenu pri različitim pokretima ruke)  je veoma česta, pogotovo ako se forsira veliki broj sklekova na treningu ali još češće sa isprobavanjem različitih naprednih varijanti sklekova.

- povrede ručnog zgloba su veoma česte, nastaju najčešće kod sklekova koji se rade na pesnicama i to kod onih koji nisu dovoljno dobro utrenirani za takav položaj. Ručni zglobovi mogu da stradaju i kada se sklekovi izvode na lopti.

- povrede prstiju šake (otečenost i bol) nastaju kada se sklekovi rade na prstima ili jednom prstu, a takve povrede nastaju neadekvatnom fizičkom spremom.

 

Podijeli članak