Kako fudbal djeluje na naše zdravlje?

Najvažnija sporedna stvar

Naučnici tvrde da je fudbal najbolji način da za ljudi koji pate od niskog pritksa vrate svoju kondiciju, da normalizuju pritisak i da umanje rizik od moždanog udara. Istraživanja sprovedan u Kopenhagenu u univerzitetskoj bolnici Gentofte, su otkrila da je sport zaista efektivan. Poslije šest mjeseci igranja fudbala, tri četvrtine muškaraca koji su imali nizak krvni pritisak se vratio u normalno stanje.

Poznato je da fizička aktivnost može da umanji krvni pritisak, ali do sada je bilo nepoznato koja forma rekreacije je najefikasnija.

U istraživanjima je učestvovalo 33 muškaraca između 33 i 54 godina starosti sa blagom hipertenzijom. Oni su bili podjeljeni u dvije grupe, jedna grupa je imala dva treninga u sedmici po sat vremena, a druga grupa je vodila zdrav život po savjetima doktora, uključujući ishrani i neki drugi vid fizičke aktivnosti.

U grupi koja je igrala fudbal, prosječan krvni pritisak je umanjen za 10mmHg, dok je kod druge grupe pritisak bio smanjen za 5mmHg. Kod "fudbalera" je povećan kapacitet pluća i kondicije za 10%, dok je puls umanjen za 8 otkucaja, a tjelesna masa se umanjila za 1,8 kilograma. U drugoj grupi nije bilo nekih značajnih promjena.

"Igranje fudbala je pravi pogodak za muškarce koji pate od hipertenzije, umanjuje krvni pritisak, poboljšava kondiciju i sagorijeva masti. Samo dva treninga od po sat vremena u sedmici su dovoljna, a poslije šest sedmica su umanjili krvni pritisak za 13,8mmHg, gdje je čak kod trećine njih pritisak sveden do normalnog stanja. Iako su naša istraživanja pokazala da fudbal nosi zdravsvene koristi, ovo je prvi dokaz da on značajno doprinosu u prevenciji od kardiovaskularnih bolesti kod muškaraca sa hipertenzijom.", izjavio je prof. Pieter Krustrual koji je radio na istraživanjima.

Istraživanja su objavljena u najnovijem izdanju magazina "Medicine and Science in Sports and Exercise".

Podijeli članak