Triceps: Mišić koji je nepravedno u sjeni bicepsa

Dvije trećine nadlaktice

Svaka osoba u teretani ima neku svoju omiljenu vježbu i spravu, te htjeli to priznati ili ne, neke mišiće im je drago trenirati, dok im od same pomisli na vježbanje nekih drugih postaje muka.

U jednom se svi slažu, trening prsa, a posebno pritom misleći na bench klupu, svi do jednog vole raditi i sam dolazak u teretanu znajući da je na redu trening prsa, nekada može biti dovoljan za lučenje hormona sreće i zadovoljstva.

Što se tiče druge strane, mišićnih grupa čije vježbanje i nije baš toliko drago širim masama vježbača, tu svakako spada i triceps. Svakako nepravedno.

Zašto je to jako, jako nepravedno? Svi žele imati velike ruke, a kako i ne bi kada su to jedni od najatraktivnijih dijelova tijela, budući da i sama pomisao na zatezanje rukava zbog širine ruke velikim momcima popravlja raspoloženje.

U toj želji, velika većina forsira vježbanje bicepsa, koji je čini se preuzeo na sebe kompletnu atraktivnost širine nadlaktice, pritom zaboravljajući mišićnu grupu koja mnogo više doprinosi obimu ruke - triceps.

Da, zaista, triceps je anatomski gledano mišić koji predstavlja čak dvije trećine obima nadlaktice, dok na famozni biceps otpada tek jedna trećina.

Kada se gleda stana korisnosti tricepsa, treba se vratiti na početak priče, dakle, svi volimo vježbati na bench klupi, i svi bi željeli da možemo "gurnuti" još veće kilaže nego što je to sada slučaj. Upravo zbog toga, ne smijemo propuštati trening tricepsa, jer su tricepsi mišićna grupa koja direktno učestvuje u izvođenju potiska na benchu.

Kao što je slučaj sa tricepsima, tako nikako ne treba preskakati ni vježbanje bilo koje druge mišićne grupe, jer iako to ne izgleda strašno, vremenom se dođe do prave forme i onda upravo taj - nerazvijeni dio čiji se trening preskakao počinje predstavljati najveću manu i lagano, priznali to ili ne postaje dio tijela zbog kojeg imamo kompleks. Stoga treba trenirati pametno i ne dovoditi se u takve situacije, s tricepsima, nogama, ili bilo kojim drugim dijelom tijela, jer oni koji su tako radili, dobro znaju koliko su se namučili da bi ponovo vratili simetriju.

Podijeli članak