Najčešće greške s tegovima i kako ih izbjeći

Tri najopasnije

Stavovi da bez boli nema napretka i da samo velika opterećenja vode i do velikog uspjeha, u neku ruku su zaista tačni, ali slijepo slijeđenje njih može mnogostruko unazaditi sve ranije napravljeno.

Greške napravljene prilikom vježbanja u teretani mogu jako skupo koštati, i izazvati veoma opasne povrede. To ne samo da na neko vrijeme može usporiti napredak, već nerijetko dovede i do povreda koje se mogu riješiti samo operativnim zahvatom ili još gore, koje mogu ostati trajne do kraja života.

Kako bi se izbjegli takvi veliki problemi, bitno je prepoznati i izbjeći tri najveće i najopasnije greške. Sve ostalo ne može rezultirati toliko žestokim povredama.

Greška br. 1: Dizanje većih težina od onih s kojima je moguće vladati

Prema istraživanjima stručnjaka, najjednostavniji način prevencije povreda u teretani je jednostavno smanjenjem opterećenja s kojima se vježba. Ego je najveći problem kada su u pitanju tegovi i daleko najčešći uzročnik teških povreda.

Greška br. 2: Pogrešna forma izvođenja vježbi

Teško polu-izvođenje ponavljanja je nešto što toliko često možemo vidjeti. Ljudima je jednostavno teško prihvatiti činjenicu da nisu dovoljno snažni za kilaže s kojima vježbaju, iako bi puno efikasniji puni pokret bio mnogo efikasniji za razvoj njihove željene mišićne grupe. Poseban problem za početnike su kompleksne vježbe poput mrtvog dizanja i čučnjeva, kod kojih se jednostavno mora držati kičma ispravljenom, u svakom drugom slučaju, pršljenovi su pod strašno velikim rizikom.

Greška br. 3: Ignorisanje znakova

Prva stvar koju treba naučiti kod dizanja tegova je disciplina poštovanja znakova tijela. Kada se prilikom izvođenja vježbi osjeti i najmanji neugodni osjećaj u dubini mišića ili tetivama, vrijeme je za prestanak izvođenja te vježbe. U tome je sva filozofija, jer povreda ramena je jako česta i jedna od najteže sanirajućih, a prvi znak je upravo lagano probijanje boli iz dubine. Isto je i sa zglobovima na koje posebno treba paziti i kvalitetno ih zagrijavati prije stavljanja pod opterećenje. 

Podijeli članak