Pasivno pušenje je jednako opasno kao i aktivno

Zaključak stručnjaka

Pošast koja prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije svake godine odnosi šest miliona života širom svijeta, ne samo da je problem za same osobe koje konzumiraju duhan i duhanske proizvode, već je prema riječima istraživača jednako opasna i za pasivne pušače kao osobe koje se tek igrom slučaja nalaze pored pušača.

Zaključak je to izveden iz brojnih statističkih podataka o oboljenjima, te je jasno vidljivo da i samo izlaganje duhanskom dimu znatno doprinosi obolijevanju, invaliditetu i preuranjenoj smrti širom svijeta.

Osim toga, kako aktivnim tako i pasivnim pušačima je ugrožen i sam kvalitet života, a kada se zna da samo u Federaciji BiH preko 50 posto ispitanika tvrdi da je duhanskom dimu izložen u svojoj kući, 44 posto da je izloženo na poslu, a čak 52 posto na javnom mjestu, onda ne trebaju čuditi sve rigorozniji zakoni koji se svakodnevno o ovom pitanju donose u Evropi i svijetu.

Tako je na primjer Francuska prije par dana uvela i zabranu pušenja na dječijim igralištima, što je samo jedna u nizu od zabrana koje pokušavaju suzbiti pušenje na javnim mjestima što je moguće više. Sama Francuska i dalje ima jako veliki broj pušača, te se nalazi na četvrtom mjestu u Evropi prema procentu pušača koji iznosi 32 posto od broja ukupnog stanovništva.

U cijeloj Evropi najkritičnija je situacija u Grčkoj, upravo onoj zemlji o čijoj finansijskoj krizi slušamo svakodnevne vijesti, a čak 38 posto Grka se "guši" u duhanskom dimu.

Podijeli članak