Šta je celijakija?

Poremećaj tankog crijeva

Celijakija je oboljenje probavnog sistema. Osobe koje imaju ovaj poremećaj osjetljive su na gluten. Gluten se uglavnom nalazi u hrani, ali ima ga i u proizvodima koje svakodnevno upotrebljavamo, poput lijekova, vitamina i balzama za usne. Ovaj poremećaj znači da organizam nema mogućnost valjane apsorpcije nutrienata, tj. hranjivih tvari, te imunološki loše reagira na gluten. Oboljenje je neizlječivo i doživotno. Jedini način za zdrav i normalan život za osobe koje pate od celijaklije je stroga neglutenska dijeta.

Celijakija ili glutenska enteropatija je hronična bolest tankog crijeva. Nastaje zbog vrlo kompliciranih reakcija organizma na gluten. Njega možemo naći u žitaricama: pšenici, raži, ječmu i zobi. Ovo oboljenje je nasljedno. Kod osoba koje imaju nasljednje predispozicije za celijakiju, pojavljuje se oštećenje sluznice tankog crijeva i simptomi koji upućuju na bolest. Simptomi se nekad javljaju nakon dužeg vremena od prvog kontakta s glutenom, pa je neko vrijeme teško prepoznati bolest. Javlja se već u prvim godinama života, ali i u bilo kojoj dobi. Uzrok pojave ovog oboljenja u ranijoj dobi je prerano uvođenje žitarica u ishranu djeteta. Celijakija je neizlječiva, s njom se nosite cijeli život. Ne postoji lijek, nego ishrana prilagođena poremećaju. Ishrana bez glutena pomaže u oporavku sluznice tankog crijeva. Bezglutensku dijetu potrebno je provoditi cijeli život, kako bi se spriječile komplikacije koje mogu biti kobne. Osobe oboljele od celijaklije koje se pridržavaju stroge bezglutenske ishrane, mogu računati na zdrav i normalan život.

Slab apetit, gubitak na težini, slabost mišića, loše raspoloženje, stvaranje potkožnog masnog tkiva, nadutost, dugotrajni proljev s obilnim i masnim stolicama, najčešći su simptomi glutenske enteropatije ili celijaklije.

Jedan od oblika ovog oboljenja je i “kožna celijaklija”. To je tzv. herpetiformni dermatitis usljed kojeg se pojavljuju mjehurići, najčešće na koži laktova i koljena. Ovi mjehurići izazivaju svrbež, pucaju, suše se i ostavljaju ožiljke na koži u vidu pigmentnih fleka. “Tiha celijaklija” je kada je sluznica tankog crijeva već oštećena, a ostali simptomi su skriveni. Oboljenje se često javlja u kombinaciji sa autoimunim bolestima poput dijabetesa, upale štitne žlijezde, jetre i želuca. Procent oboljelih od celijaklije povećan je kod osoba sa Downovim ili Turnerovim sindromom. Ukoliko se ne pridržavaju bezgluteinske dijete, oboljeli imaju velike šanse za komplikacije i pojavu malignih oboljenja probavnog sistema. Također, očekuje ih smanjen rast, sterilitet, kod žena česti pobačaji, osteopenija i osteoporoza.

Ne postoji medicinska terapija koja bi izliječila ovo oboljenje. Jedini način da osobe koje pate od poremećaja celijaklije imaju normalan i zdrav život je pridržavanje bezluteinske dijete. To podrazumijeva ishranu bez žitarica. Dozvoljene namirnice su svakako paradajz, riža, soja, “čisto” meso, riba, amarantovo brašno, heljda, grahovo brašno, kao i proizvodi koji imaju deklaraciju koja potvrđuje da ne sadrže gluten.

Podijeli članak