Vježbanje u trudnoći

Zdravlje za majku i bebu

Nije rijedak slučaj da trudnice izbjegavaju vježbanje. To je pogrešno, posebno ako su se bavile sportom prije trudnoće. Vježbe u trudnoći pomažu pri održavanju tjelesne težine, te kod bolova u leđima i nogama, a imaju pozitivan učinak na raspoloženje. Aktivnost trudnica olakšava porod, jer su mišići čvršći, te ubrzava oporavak nakon poroda. Naravno, ne treba pretjerivati! Ako su vježbe pod nadzorom ljekara, možete početi vježbati već nakon završetka prvog tromjesečja. Trbušnjaci su dozvoljeni do 20. sedmice trudnoće.

Vježbanje u trudnoći ima pozitivan učinak i na vas i na vaše dijete. Ti učinci se odnose na manje problema koje obično trudnice imaju, kao što su: bol u leđima, nogama, zatvor, dijabetes… Pokretljiviji ste i nećete drastično povećati svoju težinu. Vježbanjem u trudnoći osigurat ćete sebi lakši porod, a beba će biti mirnija i jača.

Većina trudnica izbjegava tjelovježbu. Problem je u nedovoljnoj educiranosti. Često ćete čuti savjet: “Trudnica treba jesti za dvoje”. To je apsolutno pogrešno! Istina je da beba uzima iz majčinog organizma vitamine i minerale potrebne za razvoj. To nije razlog za prejedanje u trudnoći, nego za promjenu načina ishrane, koja podrazumijeva zdrave namirnice. Žene koje u ranoj fazi trudnoće vježbaju, često odustaju od aktivnosti nakon pojave mučnina i osjećaja blage iscrpljenosti. Međutim, vježbanje ne izaziva ove pojave, čak ublažava simptome kod trudnica.

Preporuke Centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji je osnovao Američki kongres porodničara i ginekolga je 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti. Ne mora to biti vježbanje u teretani i nije neophodno vježbati svaki dan. Tu se ubraja i šest do sedam dana sedmično šetnje, ili bilo koja kombinacija umjerene tjelesne aktivnosti. Potrebno je prethodno se posavjetovati sa ljekarom

Znakovi upozorenja tokom vježbanja

Ukoliko uočite bilo koji od ovih znakova, odmah prestanite s vježbanjem: vrtoglavica, izražena slabost, glavobolja, kratkoća daha, kontrakcije maternice, vaginalno krvarenje (ili druga tečnost).

Dakle, preporuke za trudnice su tjelesne aktivnosti 30 minuta dnevno. Ne morate vježbati 30 minuta u kontinuitetu. Možete napraviti tri sesije od po 10 minuta, ili dvije od po 15. Svaka trudnoća je individualna, te se o stanju trudnice i dozvoljenim vježbama treba posavjetovati sa ljekarom. Ukoliko je trudnoća uredna i bez komplikacija koje zahtijevaju mirovanje, možete unajmiti i ličnog trenera koji će vam pokazati vježbe za trudnice, ili se priključiti treninzima u grupi.

Podijeli članak